Zakup roweru elektrycznego to krok, który rozważa wielu rowerzystów. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem tego rodzaju rowery posiadają wszelkie zalety klasycznych rowerów, napęd elektryczny zaś gwarantuje możliwość przejechania wielu dodatkowych kilometrów i to bez wysiłku.

Rowery elektryczne można więc polecić każdemu. Zarówno osobom, które rekreacyjnie pokonują rowerami wiele kilometrów, jak i tym, którzy wykorzystują rower jako pojazd, dzięki któremu łatwo i co ważne za darmo można dojeżdżać do pracy czy szkoły. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego

Na jakich trasach chcemy jeździć rowerem elektrycznym?

Najważniejsze pytanie, na jakie należy sobie odpowiedzieć, to przeznaczenie roweru. W obecnych czasach produkuje się różne rowery elektryczne – od miejskich po turystyczne czy też wyczynowe. Warto więc przemyśleć, w jaki sposób rower będzie wykorzystywany. Jeśli ma to być jednoślad, służący do łatwego przemieszczania się po mieście i czasami do wycieczek poza miasto, wystarczy elektryczny rower miejski. Jeśli zaś lubimy jazdę w trudnym terenie, jeździmy na wycieczki rowerowe czy tez chętnie skręcamy w las, by tam pojeździć na rowerze, idealnie sprawdzi się rower trekingowy lub górski. 

Wybierając rower, zawsze też trzeba zwrócić uwagę na wygodę poruszania się. Bardzo duże znaczenia ma między innymi rozmiar kół i rozmiar ramy. Nawet bowiem pozornie takie same rowery, mogą okazać się skrajnie różne. Jaki rozmiar ramy jest najlepszy?

Wiele zależy od wzrostu i wagi rowerzysty lub rowerzystki. Pomocne mogą być tabele, które jasno mówią, jaki rozmiar ramy przy danym wzroście byłby wskazany. W sklepie stacjonarnym pomóc może sprzedawca. 

Napęd w rowerze elektrycznym

Napęd elektryczny, który jest w rowerze, powinien także spełniać nasze oczekiwania. Bardzo ważnym kryterium wyboru jest prędkość maksymalna roweru. Nie powinna być ona zbyt mała. Duże znaczenie ma też zasięg możliwy do pokonaniu po naładowaniu baterii. Przy krótkich dojazdach do pracy pozornie ma on mniejsze znaczenie, jednak warto pamiętać, że taki rower posłuży też do dłuższych wycieczek, więc warto stawiać na jednoślady z dużym zasięgiem.

Na uwagę tu zasługują na przykład rowery elektryczne Muvike. Zasięg na jednym ładowaniu to nawet 75 kilometrów. Oczywiście przy jeździe bez wykorzystania napędu elektrycznego, bateria doładowuje się, więc jazda mieszana to gwarancja łatwego pokonania nawet 100-200 kilometrów. 

Przy wyborze roweru warto też zwrócić uwagę na ładowanie baterii. Dobrze, jeśli – tak jak w przypadku rowerów Muvike – istnieje opcja szybkiego ładowania. W sprzedaży można bowiem znaleźć rowery elektryczne, których ładowanie może trwać nawet 10-12 godzin. Takie jednoślady oczywiście nie są warte uwagi.

Waga roweru elektrycznego

Nie jest tajemnicą, że napęd elektryczny a przede wszystkim akumulator zwiększa masę roweru. Warto więc stawiać na jednoślady wyposażone w lekki napęd elektryczny. Idealnie, jeśli sam jednoślad również nie jest zbyt ciężki. Aluminiowa rama, koła z lekkich stopów to coś, co powinno skłaniać do wyboru własnie takiego jednośladu.

Oczywiście w trakcie jazdy waga roweru nie jest dużym minusem. Warto jednak pamiętać, że duży ciężar roweru, w połączeniu z masą rowerzysty, może wpływać na możliwości napędu elektrycznego. Przy dużej masie całkowitej roweru, rowerzysty, a niekiedy przecież też bagaży, zasięg może być dużo mniejszy. Nie bez znaczenia jest też to, że ciężki rower trudniej przenosić czy też wyciągać – na przykład – z piwnicy i przenosić po schodach. 

Marka roweru elektrycznego i jego wyposażenia

Mając na uwadze konieczność dbania o stan techniczny roweru, wymiany zużytych części lub ewentualnych napraw, zawsze warto stawiać na rowery renomowanego producenta, wyposażone w osprzęt znanych firm. Takie połączenie – jak w przypadku rowerów Muvike – gwarantuje sprawność sprzętu ale i  łatwy dostęp do części zamiennych.

W przypadku rowerów elektrycznych mniej znanych firm, jest z tym niestety dużo gorzej. Nie warto szukać oszczędności na silę i kupować tanie, mniej znane rowery elektryczne. Przy pierwszej awarii bowiem może okazać się, że zakup takiego roweru był złym wyborem, ponieważ naprawa jest droga i skomplikowana. 

Podsumowując

Zakup roweru elektrycznego jest dobrym wyborem. Aby jednak nie żałować decyzji, warto poznać ofertę rowerów elektrycznych i kupować jednoślad, wyprodukowany przez dobrą firmę, z doskonałym osprzętem, odpowiednim zasięgiem, a przede wszystkim dopasowany do tego, w jakich warunkach i do czego będzie najczęściej wykorzystywany.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here