Koronawirus SARS-COV-2 atakuje głównie układ oddechowy. Wywołuje wiele problemów nie tylko ze swobodnym oddychaniem, ale także koncentracją, logicznym myśleniem czy przełykaniem pokarmów[1]. Zachorowałeś na COVID-19 i zmagasz się z licznymi powikłaniami po chorobie? A może chcesz zmniejszyć ryzyko zakażenia? Poznaj propozycje ćwiczeń oddechowych, które pomogą Ci zadbać o zdrowie podczas epidemii.

Na poważne zachorowanie na COVID-19 są szczególnie narażone osoby starsze i schorowane, jednak każdy powinien uważać, aby nie stać się kolejną ofiarą koronawirusa. Dlatego bardzo ważne jest, aby podjąć działania profilaktyczne, które nie tylko zmniejszą ryzyko zakażenia, ale także dolegliwości odczuwane zarówno podczas choroby, jak i po niej. Dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku ozdrowieńców, jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Dzięki nim powrót do zdrowia jest łatwiejszy i szybszy.

W jakim celu wykonywać ćwiczenia oddechowe przy i po zachorowaniu na COVID-19?

Jednym z najlepszych sposobów na to, żeby poprawić swoje samopoczucie podczas choroby i po jej zakończeniu, a także zwiększyć swoją odporność na zachorowanie na koronawirusa, są ćwiczenia oddechowe. COVID atakuje głównie płuca, dlatego regularna gimnastyka układu oddechowego jest szczególnie ważna. Dzięki niej nie tylko zwiększysz siłę oddechową, ale także zmobilizujesz cały układ oddechowy do pracy oraz nauczysz się prawidłowo nabierać powietrze i wydychać je. W konsekwencji Twój organizm będzie lepiej dotleniony i gotowy do walki z groźnym koronawirusem.

Ćwiczenia możesz z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domu. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych narzędzi ani akcesoriów, dzięki czemu możesz je robić o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Możesz także wziąć udział w zorganizowanych zajęciach regeneracji oddechowej, dostępnych np. w Hotelu Medical SPA Malinowy Dwór, gdzie specjaliści pomogą Ci nauczyć się prawidłowo oddychać, zwiększyć ruchomość przepony, jak i wydolność fizyczną.

Jakie ćwiczenia wykonywać na COVID-19?

Zanim przystąpisz do ćwiczeń oddechowych, przewietrz pomieszczenie, w którym przebywasz, przebierz się w luźne ubrania, które nie będą zaburzać pracy przepony oraz płuc, i wypij szklankę wody. Najlepiej, jeśli gimnastyka odbywa się między posiłkami w pozycji siedzącej z nogami dobrze opartymi o podłoże i wyprostowanymi plecami.

Oto propozycje ćwiczeń.

  • – Spokojnie wdychaj powietrze nosem, a następnie dwa razy dłużej wydychaj je ustami ułożonymi w dziubek, aż poczujesz, że opróżniłeś całe płuca. Powtórz ćwiczenie od 1 do 6 razy. Między seriami zrób przerwę około 30 sekund i zwiększaj jej długość do 2 minut.
  • – Ułóż rękę na mostku. Nabierz powietrze nosem tak, aby unieść dłoń do góry. Następnie wypuść je, obniżając rękę do pozycji wyjściowej.
  • – Połóż obie ręce na dolnej partii żeber. Weź wdech i poczuj, jak klatka piersiowa rozszerza się na boki. Następne wypuść powietrze i wróć do pierwotnej pozycji.
  • – Połóż się na plecach, umieść dłonie na brzuchu i rozluźnij mięśnie. Nabierz powietrza „do brzucha”, tak aby ręce się podniosły, a następnie zrób wydech. W tym ćwiczeniu najważniejsze to pracować przeponą.
  • – Napełnij szklankę wodą i włóż do środka słomkę. Następnie weź oddech nosem i przez usta wypchnij powietrze, aby na powierzchni płynu powstały bąbelki. Postaraj się wydłużyć fazę wydechu i pracować przeponą.

Rób każde ćwiczenie po 5-7 powtórzeń 2-3 razy dziennie. Regularna gimnastyka pomoże Ci poprawić samopoczucie, poprawić sen i wydolność oddechowo-krążeniową[4].

Pamiętaj, że to od Ciebie zależy Twoje zdrowie oraz stan ducha. Dlatego warto zadbać o siebie, zwłaszcza w tej trudnej sytuacji epidemiologicznej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here