4 szlaki na 4 pory roku w gminie Cieszanów

3

Choć każdy z nich jest przypisany do jednej z pór roku, to tak naprawdę z wszystkich można korzystać przez cały czas. Mowa o turystycznych szlakach tematycznych, które powstały w gminie Cieszanów.

Jeden ze szlaków wskazuje najlepsze miejsca do obserwacji ptaków na terenie gminy Cieszanów.

Cieszanów w sposób niestandardowy postanowił przyciągnąć turystów w swoje okolice i udowodnił, że dzięki pomysłowości może być atrakcyjny przez cały rok. Wszystko dzięki projektowi „4 Pory Roku – transgraniczne trasy turystyczne” zrealizowanemu przez gminę Cieszanów wraz z obwodem Wołyńskim na Ukrainie w ramach Programowi Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020.

Idea projektu polegała na oddaniu inicjatywy tworzenia szlaków samym mieszkańcom i znawcom turystycznych atrakcji okolicy. W ogłoszonym konkursie na niestandardowe trasy turystyczne najciekawszymi okazały się pomysły trójki młodych ludzi – Jakuba Machały, Joanny Kołodziej i Karoliny Kornaś. To właśnie oni dostrzegli nowe oblicze gminy Cieszanów i zaproponowali najbardziej zaskakujące turystów ścieżki. „Cztery pory roku” to opowieść: na szlaku najlepszych miejsc do obserwacji ptaków, które zdradza ornitolog Marcin Kurnik, o lasach idealnych do grzybobrania, po których oprowadza zielarz i znawca przyrody Zbigniew Bliziński, o młodości mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego, oraz o czasach świetności i upadku pięciu okolicznych PGR-ów, do których przenosi historyk i regionalista Tomasz Róg.

Szlaki powstały w efekcie realizacji projektu, z którego Gmina Cieszanów pozyskała prawie 30 tysięcy euro na infrastrukturę, ale również na promocję szlaków. Dzięki dofinansowaniu powstały m.in. filmy, przewodnik i tablice informacyjne.

Zachęcamy do obejrzenia filmów i wypraw na szlaki!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here