Fot. Archiwum.

W niedzielę (23.05) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie wybrzmiały pieśni legionowe, które przez wieki towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom historii naszego kraju. Tego dnia jury wyłoniło laureatów eliminacji wojewódzkich festiwalu.

Pieśni legionowe przez lata krzewiły ducha polskości, przywoływały postaci bohaterów i chwałę oręża oraz zagrzewały do walki o Polskę. W niedzielę można je było usłyszeć także w Lubaczowie, bo w MDK odbyły się podkarpackie eliminacje I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej. W komisji konkursowej zasiedli Wojciech Bardowski- prezes Fundacji Kultura z Pasją, Zofia Paczóska – prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej i Monika Jezuit – współzałożycielka Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”. W eliminacjach wzięli  udział soliści z Podkarpacia, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wokalny. Jury wyłoniło następujących laureatów:

– miejsce pierwsze – Dagmara Moskwa,
– miejsce drugie – Anna Maria Balawender,
– miejsce trzecie – Gabriela Tomaka.

Międzynarodowy Festiwal Pieśni Legionowej został powołany do życia w 2021 roku decyzją Wojciecha Bardowskiego i Zofii Paczóskiej, jako przekształcenie i rozszerzenie zasięgu Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej.

Organizatorami tegorocznej edycji festiwalu w formule międzynarodowej są: Fundacja Kultura z Pasją – Wojciech Bardowski, Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej – Zofia Paczóska oraz Bogusław Urban – Starosta Przeworski. Współorganizatorem eliminacji podkarpackich był Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Anna Schmidt Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP.

Galeria zdjęć, fot. MDK w Lubaczowie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here