Wiemy co przygotowało Muzeum Kresów w Lubaczowie na Noc Muzeów

0

Muzeum Kresów w Lubaczowie w tym roku także przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Nocy Muzeów. Z tej okazji, w sobotę (15.05) otwarta zostanie wystawa „PEEK–A–BOO. Polska ilustracja dla dzieci”, a w niedzielę (16.05) zobaczymy koncert online zespołu WERNYHORA.

Najpierw Muzeum Kresów zabierze nas do magicznego świata ilustracji książkowej. W sobotę o godz. 11:00 w Galerii Oficyna zobaczyć będzie można prace 15 polskich artystów (Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Ola Płocińska, Dawid Ryski, Piotr Socha, Studio Acapulco (Agata Dudek i Małgorzata Nowak) oraz Marianna Sztyma), przedstawiające bohaterów ukrytych na co dzień na niewielkich kartach książek. Na wystawie pt. „PEEK–A–BOO. Polska ilustracja dla dzieci”, dostrzec będzie można innowacyjność formy, artystyczną ekspresję, różnorodność i pomysłowość. Ekspozycja skierowana została nie tylko do najmłodszych, ale też dorosłych, którzy mają w sobie duszę dziecka. Autorem opracowania graficznego wystawy jest Robert Czajka. Kuratorką jest Ewa Solarz.

Wystawa czynna będzie do 15 września 2021 r. Z uwagi na obostrzenia sanitarne, wernisaż wystawy odbędzie się wyłącznie z udziałem zaproszonych gości.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach Nocy Muzeów jest koncert online sanockiego zespołu WERNYHORA, który transmitowany będzie na kanałach facebookowych Muzeum Kresów w Lubaczowie, Gminy Horyniec-Zdrój i Zespołu Cerkiewnego w Radrużu. W niedzielę (16.05) o godz. 20:00 w Zespole Cerkiewnym w Radrużu wystąpią dla nas Daria Kosiek (wokalistka), Anna Oklejewicz (instrumenty smyczkowe), Maciej Harna (lirnik i aranżer). W ich wykonaniu usłyszymy dźwięki ludowe i dawne, bo muzycy w swojej twórczości sięgają głównie do tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat (od Beskidu Niskiego po Huculszczyznę). Choć zespół istnieje od niedawna, jego muzyka zdobyła ogólnopolskie uznanie. Wernyhorę doceniono m.in. na najważniejszym polskim festiwalu folkowym XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, na którym zespół zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here