Kiedy udać się do stomatologa dziecięcego?

Wielu rodziców często bagatelizuje wizyty swoich pociech w gabinecie stomatologicznym. Brak odpowiedniej, wczesnej profilaktyki naraża dziecko na przykre dolegliwości związane z bólem zębów czy dziąseł. Kiedy więc udać się do stomatologa dziecięcego, tak by wizyty u dentysty przebiegały spokojnie i bezproblemowo?

Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego?

Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym należy zabrać dziecko jeszcze na etapie niemowlęctwa. Wielu ekspertów uważa, iż powinna się ona odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia, kiedy to w jego jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Tego typu wizyta pomaga przede wszystkim rodzicom i zwykle opiera się na rozmowie z lekarzem, który pomaga w doborze odpowiedniej pasty, a także pokazuje, jak prawidłowo szczotkować zęby dziecka. Jeśli jednak rodzice nie zdecydują się na taki ruch, należy wykonać go, kiedy maluch będzie miał ok. 3 lata. Lekarz sprawdzi wtedy stan uzębienia, a także czy u malucha nie rozwijają się wady zgryzu. Warto zabrać dziecko do gabinetu stomatologicznego jeszcze zanim wystąpią się u niego pierwsze bóle zębów. Gdy pojawi się próchnica, maluch może przestraszyć się zabiegów wykonywanych przez dentystę, co spowoduje wywołanie u niego negatywnego nastawienia. Pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny mieć stosunek adaptacyjny. Podczas nich dziecko ma okazję zaznajomić się z lekarzem oraz aparaturą, dzięki czemu, na kolejnych spotkaniach w gabinecie będzie pewniejsze siebie i spokojniejsze.

Jak często zabierać dziecko do stomatologa?

W przypadku dzieci częstotliwość i regularność wizyt w gabinecie dentystycznym jest szczególnie istotna. Powtarzalność kontroli ustalana jest dla każdego pacjenta indywidualnie, zwykle jednak powinny one odbywać się w od 3 do 6-miesięcznych odstępach. Taka częstość może być dla wielu rodziców zaskakująca, jednak należy pamiętać, że małe dzieci rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a przy tym zmienia się także stan ich uzębienia. Ponadto systematyczność i stałe monitorowanie pozwala na wykrycie zmian chorobowych jeszcze na wczesnym etapie, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie bardziej inwazyjnych metod leczenia, które mogą okazać się dla dziecka nieprzyjemnym, stresującym doświadczeniem.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym?

To, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty uzależnione jest od tego, kiedy zabieramy je na badanie. Gdy nasza pociecha jest jeszcze w wieku niemowlęcym, nasze przygotowania powinny obejmować jedynie znalezienie odpowiedniego gabinetu stomatologii dziecięcej. Jeśli jednak dziecko jest już nieco starsze i rozumie, co się wokół niego dzieje, należy po prostu porozmawiać z nim i dokładnie wyjaśnić mu, czym zajmuje się dentysta i jak będzie wyglądała wizyta. Warto zaopatrzyć się przy tym, na przykład w zabawkowy zestaw małego dentysty i poprzez wspólną zabawę pokazać dziecku co będzie działo się podczas badania. Pod żadnym pozorem nie wolno straszyć, ani okazywać własnego strachu przed dentystą. To może wzbudzić u malucha negatywne nastawienie i poczucie lęku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwszej wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym, a także, jak wybrać odpowiedniego stomatologa, zapoznaj się z artykułem „Stomatologia dziecięca – na co zwrócić uwagę przy wizycie”.

U dzieci, podobnie jak w przypadku dorosłych, kluczem do zachowania zdrowych i silnych zębów jest przede wszystkim profilaktyka. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie bolesnych dolegliwości oraz długotrwałego leczenia, które dla dzieci może być szczególnie stresujące. Jeśli chcesz umówić swoją pociechę na pierwszą wizytę u dentysty lub po prostu szukasz informacji na temat, jakim jest stomatologia dziecięca – Niebodent.pl, to miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, a także spotkasz najlepszych specjalistów w dziedzinie stomatologii, którzy pomogą Ci zadbać o uzębienie Twojego dziecka.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here