W Horyńcu-Zdroju niepełnosprawni pobiegną w egzoszkieletach

0

Osoby niepełnosprawne, dzięki egzoszkieletom wystartują w światowym biegu Wings for Life, który w Polsce ruszy w pięciu miejscowościach, w tym w Horyńcu-Zdroju. Transmisje z zawodów będzie można oglądać online w niedzielę o godz. 13:00.

Fot. Mat. pras.

Wings for Life to niezwykły bieg organizowany od 2014 roku. Udział w nim biorą m.in. osoby niepełnosprawne. W tegorocznej, czwartej edycji, pacjenci z uszkodzonym rdzeniem kręgowym pokonają symboliczny dystans trasy, dzięki firmie Technomex udostępniającej egzoszkielet do rehabilitacji Ekso Bionics. Zawody polegać będą na tym, że meta będzie gonić biegaczy przy pomocy dedykowanej aplikacji. Uczestnicy będą uciekać przed goniącym ich „Kapitanem Wąsem”, czyli Adamem Małyszem. Tysiące biegaczy w Polsce i setki tysięcy na świecie wystartują dla tych, którzy pobiec nie mogą – dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

W Horyńcu-Zdroju w zawodach wystartuje 37-letni Krzysztof, który od 2012 roku nie chodzi z powodu upadku z wysokości.

– Staram się wykorzystywać wszystkie możliwości rehabilitacji. Mój udział w projekcie z użyciem egzoszkieletu to świetne rozwiązanie. Mam nadzieję, że nowoczesna forma rehabilitacji będzie pierwszym krokiem do wstania z wózka. – mówi podopieczny Uzdrowiska Horyniec-Zdrój.

Udział w popularnym na całym świecie biegu Wings for Life jest dla niego kolejnym ważnym etapem. Mimo, że do prawdziwej mety jeszcze daleka droga.

Biegaczom będzie można kibicować online, bo w niedzielę, o godz. 13:00 rozpocznie się transmisja biegu na kanale YouTube Technomex i na Facebooku.  Osoby z urazami rdzenia kręgowego pobiegną w 5 polskich miejscowościach – będą to Budy Głogowskie k. Rzeszowa, Gliwice, Horyniec-Zdrój, Kamień Pomorski, Poznań. Międzynarodowego charakteru przedsięwzięciu nadaje także start pacjenta z Niemiec.

Wszystkie środki zebrane podczas biegu przeznaczone zostaną na badania pacjentów z urazami rdzenia kręgowego. Patronat nad udziałem niepełnosprawnych uczestników w egzoszkieletach Ekso Bionics firmy Technomex, objął Polski Komitet Paraolimpijski. Lokalnym partnerem wydarzenia jest Uzdrowisko Horyniec.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here