Funkcjonariusze BiOSG z Lubaczowa rozbili grupę przestępczą

0

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Lubaczowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się m.in. w organizowaniu nielegalnego pobytu Ukraińców. Do sprawy zatrzymano łącznie 28 osób, Polaków i Ukraińców.

Fot. BiOSG

Rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Lubaczowa trwało dwa lata (2020 i 2021), a ostatnie zatrzymanie i ogłoszenie zarzutów miało miejsce kilkanaście dni temu. Ogółem zatrzymano 28 osób, 23 obywateli Polski i 5 obywateli Ukrainy. Celem przestępczej działalności gangu było czerpanie korzyści majątkowych z organizowania i legalizowania pobytu cudzoziemców w Polsce.

Na czele grupy stała 47-letnia kobieta, żona rolnika, mieszkanka Podkarpacia. To ona organizowała proceder wyznaczając konkretne zadania dla poszczególnych osób.

Członkowie gangu, oprócz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom, usłyszeli także zarzuty organizowania przekroczenia granicy wbrew przepisom poprzez rejestrowanie fikcyjnych zaproszeń w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Co istotne, w procederze wykorzystywane były osoby tzw. „słupy” które to udostępniając swoje dane osobowe rzekomo zapraszały obywateli Ukrainy. Ten proceder umożliwiał nielegalne przekroczenie granicy Ukraińcom i ostatecznie zalegalizowanie ich pobytu w krajach Unii Europejskiej – informuje w komunikacie prasowym mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu.

Z zebranych przez Straż Graniczną informacji wynika, iż grupa działając w ten sposób mogła ułatwić nielegalne przekroczenie granicy i zalegalizowanie pobytu ponad 700 cudzoziemcom. W trakcie działań funkcjonariusze z Lubaczowa przeszukali 20 lokali mieszkalnych na Podkarpaciu. Zabezpieczono m.in. dokumentację w zakresie wystawiania zaproszeń cudzoziemcom w Polsce, telefony komórkowe, karty SIM, komputery.

Wobec  wymienionych śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat.

elubaczow.com, BiOSG


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here