Wraz z biegiem czasu i kolejnymi badaniami pojawiły się nowe, bardzo niepokojące doniesienia o tym, że COVID-19 nawet w bezobjawowym przebiegu może uszkadzać serce. Zobaczmy, co warto o tym wiedzieć.

Wpływ COVID-19 na serce

Wpływ choroby COVID-19 na serce zaczął interesować lekarzy i naukowców już jakiś czas temu. Pierwsze badania i eksperymenty w tym kierunku wykonano na grupie pacjentów liczącej 100 osób w wieku od 45 do 53 lat. Część z tych ludzi przechodziło chorobę w domu, a część wymagała hospitalizacji. Kiedy wynik ich testu na COVID-19 był negatywny, wykonano im badania pod kątem chorób serca. Rezultat był zaskakujący, bowiem aż u 78 proc. osób wykryto zapalenie mięśnia sercowego i wyściółki serca.

Powyższe badanie dotyczyło jednak osób przechodzących COVID-19 z ciężkimi lub ze średnimi objawami. Tymczasem okazuje się, że nawet bezobjawowy COVID-19 może być groźny dla serca. Potwierdzają to wyniki badania prowadzonego od października 2020 roku. Obejmowało ono zarówno dzieci, jak i dorosłych. Powodem jego rozpoczęcia była bardzo duża liczba osób, które po przechorowaniu COVID-19, nawet w sposób lekki lub bezobjawowy, zgłaszały się z powikłaniami ze strony układu krążenia do kliniki kardiologii. Pierwsze wyniki eksperymentu potwierdziły przypuszczenia badaczy. Na 51 pacjentów wszyscy doświadczyli powikłań kardiologicznych o różnym nasileniu, z czego u 27,5 proc. pacjentów (17 na 51) miały one bardzo ciężki przebieg. Zaobserwowano takie schorzenia jak niewydolność serca, zaburzenie rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego czy powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Badania serca

Osoby, które wiedzą, że przeszły chorobę COVID-19 i czują się po niej źle powinny skontrolować stan swojego zdrowia. Do niezbędnych badań należą w takich przypadkach należy badanie morfologiczne i biochemiczne krwi oraz diagnostyka kardiologiczna.

Do podstawowych badan diagnostycznych w kardiologii należą m.in.:

  • – EKG – jest to najprostsze, najkrótsze i tanie badanie serca. Z tego też względu, bardzo często wykonywane. Można je traktować jako badanie przesiewowe w kardiologii. Jego wadą jest to, że nie dostarcza często wszystkich niezbędnych informacji.
  • – Badanie echokardiograficzne – badanie echokardiograficzne, potocznie zwane echo serca, jest formą badania ultrasonograficznego.
  • – Próba wysiłkowa – jest to badanie przeprowadzane najczęściej na bieżni ruchomej lub na rowerze i ma za zadanie odwzorowanie objawów pojawiających się w czasie wysiłku fizycznego lub po jego zaprzestaniu.
  • – Badania holterowskie (ciśnieniowe i pod kątem zaburzeń rytmu) – holter ciśnieniowy polega na noszeniu mankiety do pomiaru ciśnienia tętniczego na ramieniu połączonego z małym rejestratorem przez całą dobę, a holter pod kątem zaburzeń rytmu serca uwzględnia okresy aktywności fizycznej i tym samym umożliwia pełniejszą, a także ilościową ocenę występowania zaburzeń rytmu w trakcie całej doby lub dłużej.

Echo serca

Badanie echokardiograficzne, czyli echo serca to popularne badanie serca, które ma na celu analizę i ocenę jego budowy oraz pracy, którą wykonuje. Podczas badania ocenia się takie parametry i działania serca jak np.: położenie, grubość, wymiary i proporcje jam, budowa i praca zastawek oraz przepływy czy kurczliwość. Pozwala to ocenić ogólny stan narządu i wykryć wszelkie jego nieprawidłowości, a także schorzenia takie jak np.: uszkodzenia spowodowane zawałem serca, niewydolność serca, problemy z zastawkami serca, wrodzone choroby serca, infekcje zastawek serca, kardiomopatie (pogrubienie lub powiększenie ścian serca, przyczyny szmerów, bólu w klatce piersiowej i kołatań serca.

Istnieje kilka rodzajów tego badania. Echo serca może być:

  • – przezklatkowe– to najczęściej wybierana metoda diagnostyczna, gdzie głowica urządzenia przykładana jest do przedniej powierzchni klatki piersiowej,
  • – przezprzełykowe – gdzie głowica przymocowana jest do specjalnej sondy, którą wprowadza się przez przełyk,
  • – wysiłkowe (obciążeniowe)– przeprowadzane w warunkach podwyższonego zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen (podczas ćwiczeń).

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here