Zmarła Sybiraczka Pani Lidia Argasińska

1

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Sybiraczki Lidii Teresy Argasińskiej. Zmarła 26 kwietnia 2021 r. w wieku 92 latinformuje Zarząd Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie.

Lidia Teresa Argasińska (z d. Skirlińska) urodziła się 6 czerwca 1929 r. w Margosinie w woj. Wileńskie. W 1940 r., wraz z całą rodziną, została deportowana do północnego Kazachstanu. Od 2010 roku do chwili obecnej pełniła funkcję wiceprezesa Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie.

Autorka autobiograficznej książki pt. „Szara opowieść: (wspomnienia z sześcioletniego pobytu na zesłaniu w Północnym Kazachstanie w latach 1940–1946)” oraz współautorka publikacji „Podwójny wicher”, w której wraz z siostrą Marią opisuje przeżycia związane z deportacją z kraju i pobytem w ZSRR.

Była skarbnicą wiedzy historycznej, żywym świadkiem wiekowej historii Polski. Spotkania z nią były dla wszystkich piękną lekcją historii i patriotyzmu. Niestrudzona orędowniczka prawdy historycznej, przypominała o faktach historycznych nie ujętych w żadnym podręczniku szkolnym, a dotyczących zesłań Polaków na Sybir. Uczestnicząc w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, swoją postawą dawała żywe świadectwo o ogromnych cierpieniach, jakiego doznała w trakcie pobytu na nieludzkiej ziemi.

Czas zesłania był wyjątkowo ciężki: najpierw trauma wywózki, pobyt w miejscu zesłania w skrajnie nieprzyjaznych warunkach, lata tułaczki odbiły swoje piętno na moim życiu i zdrowiu. ” Każdy z nas Sybiraków niesie traumę …”- mówiła podczas spotkań z uczniami.

Za swoją pracę na rzecz środowiska kombatanckiego wyróżniona wieloma odznaczeniami związkowymi i państwowymi:

– Nagroda Honorowa „ Świadek Historii”,
– Odznaka Honorowa Sybiraka,
– Srebrna Odznaka Honorowa za Zasługi dla Związku Sybiraków,
– Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Związku Sybiraków,
– Krzyż Zesłańców Sybiru, Medal Pro-Patria,
– Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości,

to nieliczne odznaczenia, które oprócz podziękowań za pracę w edukacji historycznej młodzieży otrzymała.

Praca ŚP. Lidii Argasińskiej to był przykład godności, lojalności, miłości do Ojczyzny, patriotyzmu nie na pokaz, ale noszonego głęboko w sercu. To także przykład ofiarnego, codziennego trudu, siły w pokonywaniu przeciwności losu.

Cieszyła się, wspominała, opowiadała o młodych latach spędzonych na zesłaniu.
Będzie nam brakowało Jej opowieści.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”.

Śp. Panią Lidię Teresę Argasińską – Sybiraczkę żegnamy z szacunkiem i pamięcią w sercach.

Niech odpoczywa w pokoju!
Będziemy pamiętać.

Zarząd Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie

Fot. MBP w Lubaczowie, arch.

Trumna z ciałem została złożona w kaplicy na cmentarzu przy ul. Kościuszki w Lubaczowie w dniu 27 kwietnia ( wtorek).

Msza Święta pogrzebowa odprawiona zostanie w dniu 29 kwietnia 2021 r. (czwartek) o godz. 11:00 w kaplicy, po której nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.

Informacja nadesłana

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here