Rodzaje terapii uzależnień

0

Uzależnienia to bardzo częsty i niestety poważny problem. Na szczęście, możliwa jest skuteczna terapia uzależnień. Aby jednak terapia się powiodła, należy być systematycznym i pełnym samozaparcia. Warto także wiedzieć, że najlepsze rezultaty przynosi stosowanie kilku równoległych metod walki z uzależnieniem.

Psychoterapia indywidualna jako forma walki z uzależnieniem

Jedną z najpowszechniejszych metod walki z uzależnieniem jest terapia indywidualna. Warto wiedzieć, że terapią uzależnień powinien zajmować się psychoterapeuta specjalizujący się w leczeniu uzależnień. Dobrze byłoby więc sprawdzić w internecie, jak wielu specjalistów leczenia uzależnień pracuje w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Podczas psychoterapii indywidualnej osoba uzależniona wraz z terapeutą dotrze do źródeł swojego uzależnienia. Ponadto, nauczy się rozpoznawać symptomy świadczące o tym, że zbliża się chęć sięgnięcia po substancję psychoaktywną. Dzięki terapii indywidualnej możliwe będzie również opanowanie zdrowych metod walki z przykrymi emocjami. Psychoterapia indywidualna powinna odbywać się przynajmniej raz w tygodniu.

Terapia grupowa wspomoże leczenie

Warto zaznaczyć, że terapia uzależnień obejmuje również terapię grupową. Podczas tej formy terapii osoba uzależniona spotyka się z osobami, które także mają problem z uzależnieniami. Osoby uczestniczące w takiej terapii wymieniają się między sobą doświadczeniami. Okazują sobie także wsparcie, co jest niezmiernie pomocne w walce z uzależnieniami, zarówno od alkoholu, jak i od innych substancji.

Nie sposób nie zauważyć, że nad prawidłowym przebiegiem terapii grupowej czuwa najczęściej terapeuta. Czasami terapeutów jest dwóch. Co do zasady nie angażuje się on zbytnio w terapię. Jego aktywność ogranicza się do skromnych komentarzy.

Jak jeszcze można walczyć z uzależnieniem?

Jak już wspomniano wyżej, terapia uzależnień obejmuje przede wszystkim terapię indywidualną oraz terapię grupową. Nie należy jednak zapominać o tym, że stosowana jest także terapia zajęciowa. Ma ona miejsce najczęściej w ośrodkach odwykowych zamkniętych. Dość ciekawym sposobem leczenia uzależnień jest również hipnoza.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie uzależnień przy pomocy hipnozy nie jest dla każdego. Najczęściej rozwiązanie takie stanowi wsparcie klasycznej terapii indywidualnej. Warto także pamiętać jak ważne w leczeniu uzależnień jest wsparcie najbliższych. Mowa tu zarówno o wsparciu rodziny, jak i przyjaciół.

Czasami jednak osoba uzależniona może liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Wówczas psychoterapia indywidualna odgrywa jeszcze większą rolę. Dzięki niej osoba zmagająca się z uzależnieniem ma wsparcie także w swoim terapeucie. Nie należy jednak oczekiwać od niego gotowych porad. Jest to jednak osoba, która wskaże nam kierunek, w jakim mamy podążać. Aby leczenie uzależnień mogło być skuteczne, należy pamiętać o systematyczności. Przerywanie terapii może prowadzić do pogorszenia problemu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here