Krzysztof Komeda w książkach Biblioteki Pedagogicznej

1

We wtorek 27. kwietnia przypada 90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy, nazywanego często ojcem chrzestnym jazzu. Z tej okazji Lubaczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu zachęca do sięgnięcia po książki o tym artyście.

Krzysztof Komeda (Trzciński) urodził się w 1931 r. Z wykształcenia był laryngologiem, z zamiłowania muzykiem, pierwszym polskim kompozytorem jazzowym, który odniósł sukces w Ameryce Północnej. Był obdarzony niezwykłym talentem tworzenia nastroju w filmie i koncepcji utworu muzycznego. Zmarł przedwcześnie, 23 kwietnia 1969 r., w wieku 38 lat pozostawiając po sobie nietuzinkową twórczość.

– Krzysztof Komeda do dziś jest wzorem dla wszystkich tych, którzy poszukują w muzyce nowych trendów, bogatych emocji i głębokich przeżyć. – mówi Renata Stefanik kierownik lubaczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu.

Muzyk został uhonorowany w wielu miastach Polski, także w Lubaczowie. W 2000 roku z inicjatywy dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie Radosława Czajkowskiego Ministerstwo Kultury nadało szkole imię Krzysztofa Komedy.  Z kolei w Bibliotece Pedagogicznej w Lubaczowie znajdziemy wiele książek opisujących barwne życie kompozytora. Najobszerniejsze opracowanie to książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda – osobiste życie jazzu”.  W zbiorach znajdziemy także pozycję Tomasza Lacha „Kumpel o Komedzie Zośce i innych” czy Emilii Batury „Komeda. Księżycowy chłopiec”. O twórczości i życiu jazzmana przeczytamy także w książkach: Piotra Bojarskiego „1956 przebudzeni”, Agnieszki Karpowicz „Sto metrów asfaltu”, Sławomira Kopera „Sławne pary PRL” i Piotra Sarzyńskiego „Kronika śmierci przedwczesnych”.

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here