Spór o stolicę powiatu. Spektakl w rocznicę debaty sejmowej z 1866 r.

0

Mieszkańcy Cieszanowa przygotowali spektakl teatralny oparty na stenogramie posiedzenia Sejmu Krajowego Galicyjskiego we Lwowie 21 kwietnia 1866 roku. Dyskutowano o przyszłej siedzibie mającego powstać powiatu. Na jego stolicę proponowano Cieszanów i Lubaczów.

W ramach reformy administracyjnej w Galicji postanowiono połączyć dwa istniejące dotychczas powiaty – cieszanowski i lubaczowski, w jeden. Spór rozgorzał o to, gdzie ma się znajdować jego siedziba. Za Cieszanowem i Lubaczowem padały różnorodne argumenty, m.in.: położenie, sieć dróg, „błotnistość okolicy”, liczba mieszkańców, tradycje gospodarcze itp. Po burzliwej dyskusji zdecydowano, że siedzibą powiatu będzie Cieszanów. Był on jego stolicą w latach 1867-1922. 1 stycznia 1923 roku samorząd powiatowy przeniesiono do Lubaczowa.

W rocznicę debaty sejmowej z 1866 r. mieszkańcy Cieszanowa przedstawiają spektakl teatralny w reżyserii Urszuli Kopeć-Zaborniak. Wystąpili dla nas Adam Zaborniak (Marszałek Krajowy Książę Leon Sapieha), Janusz Warcaba (Poseł sprawozdawca Jan Czajkowski), Marcin Piotrowski (Poseł Grzegorz Ginilewicz), Daniel Kielar (Poseł Maurycy Kraiński), Tomasz Róg (Poseł Jan Naumowicz) i Paweł Zaborniak (Poseł Antoni Golejewski). Słowo wstępne przygotowała Marlena Wiciejowska, a scenografię Monika Maciuła – Kielar. Zdjęciami i montażem zajął się Mariusz Pajączkowski.

Spektakl można obejrzeć na profilach facebookowych MBP Cieszanów, CKiS w Cieszanowie i Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz na kanale Youtube Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, do czego gorąco zachęcamy.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here