Za nami Finał akcji „Operacja Czysta Rzeka 2021”

0

Wolontariusze ruszyli wzdłuż rzek, by zebrać zalegające śmieci. Odpady zbierane były w sobotę (17.04) m.in. w Lubaczowie, Horyńcu-Zdroju i Cieszanowie w ramach ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka 2021”.

W Lubaczowie zarejestrowane zostały trzy sztaby – „Harcerski nurt I, II, III”. Ich szefem była dh. hm. Anna Hawrylak, komendantka Hufca ZHP, a współorganizatorem – Piotr Zubowski, p. o. dyrektora Muzeum Kresów. W sprzątaniu wzięło udział 48 osób w lubaczowskim sztabie oraz 37 w sztabie Zaklików, gdzie sprzątana była rzeka Sanna. Wśród nich były zuchy z Gromady „Słoneczko” z Młodowa, które dzielnie dźwigały worki pełne śmieci. Porządki objęły Starorzecze, lubaczowską rzekę, stary park oraz teren obok sklepu „Piotruś Pan”. Zebrano 50 worków śmieci. Akcji przyglądała się także TVP3 Rzeszów.

– Przed nami następna akcja #Czuwam! dla Ziemi, sprzątanie lasu i przydrożnych rowów. – deklarują harcerze na swoim profilu na facebooku.

Sprzątanie ruszyło również w Gminie Cieszanów, gdzie morsy porządkowały nurt rzeki Brusienki. 35 wolontariuszom w Dachnowie i Starym Lublińcu udało się zebrać około 300 kg śmieci. Również uczniowie Szkoły Podstawowej w Dachnowie przyłączyli się do akcji, sprzątając  teren parku i strumienia, który przepływa przez miejscowość.

Do ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka 2021” włączyli się także mieszkańcy Horyńca-Zdroju. Na czele z Wójtem Gminy Robertem Serkisem i Krystianem Kłysewiczem ze Stowarzyszenia Rozwoju, Promocji i Aktywności Gminy Horyniec-Zdrój zebrali ponad ćwierć tony butelek, puszek, wiader, foli a nawet butów czy opon, które porozrzucane były w okolicach Gliniańca. Śmieci teraz trafią na swoje właściwe miejsce.

Organizatorzy akcji liczą, że młodzi mieszkańcy powiatu zaczną zabierać śmieci ze sobą lub zostawiać je w miejscach do tego przeznaczonych.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here