W niedzielę 77. rocznica pacyfikacji wsi Rudka

5

W niedzielę, 18 kwietnia odbędą się uroczystości 77. rocznicy pacyfikacji wsi Rudka przez ukraińskich nacjonalistów. Hołd pomordowanym od lat oddają m.in. byli mieszkańcy miejscowości oraz ich rozsiani po kraju i świecie potomkowie.

Fot. CKiS w Cieszanowie, arch.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00 Mszą Świętą, która odprawiona zostanie w intencji pomordowanych w kościele parafialnym w Nowym Bruśnie. Po niej odbędzie się złożenie wieńców i zapalenie zniczy na cmentarzu. Z kolei pod pomnikiem ku czci mieszkańców Rudki pomordowanych przez UPA z programem artystycznym wystąpią dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej z Nowego Lublińca. W tym miejscu również złożone zostaną wiązanki kwiatów. Główne części programu transmitowane będą online na facebooku Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie).

Organizatorzy proszą wszystkich, by o godz. 20:00 w ramach akcji „Światełko dla Rudki” zapalić w oknach symboliczne światełko.

Pacyfikacja Rudki była elementem czystki etnicznej prowadzonej przez OUN i UPA. 19 kwietnia 1944 r. wieś okrążyła sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka (ps. Zalizniak). Upowcy niemal doszczętnie spalili wieś. W pacyfikacji wsi zginęło 65 osób narodowości polskiej, w tym siedmioro dzieci poniżej 16 lat.

AH, elubaczow.com

5 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here