Chemikalia niewiadomego pochodzenia na przejściu w Budomierzu

0

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili kolejne nielegalne środki ochrony roślin. Chemikalia niewiadomego pochodzenia próbowano przemycić przez przejście graniczne w Budomierzu.

Fot. KAS

Na nielegalnym transporcie środków ochrony roślin przyłapany został obywatel Ukrainy przekraczający polsko-ukraińską granicę w Budomierzu. W jego bagażu funkcjonariusze KAS wykryli 14 litrów i blisko 3 kg  niezgłoszonych do kontroli chemikaliów. Nielegalny transport przez granicę środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia zakończył się dla mężczyzny wszczęciem postępowania karnego skarbowego i wpłatą 2 tys. złotych na poczet grożącej kary grzywny.

KAS przypomina, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa i przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim – informuje mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Od początku roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 300 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here