Leśnicy rozpoczęli sadzenie młodych drzew

0

Prawie 12 mln sadzonek posłuży do zalesień lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Największe powierzchnie do odnowień zaplanowały nadleśnictwa: Jarosław (175 ha), Lubaczów (137 ha) i Oleszyce (114 ha).

Pracami objęto teren 1550 ha – głównie w drzewostanach porolnych. Natomiast około 300 ha przewidziano do odnowienia jesiennego. Sadzone będą głównie sosny, buki, dęby i jodły, ale także lipa, czereśnia, wiąz, jabłoń, grusza czy też rodzime krzewy leśne (dzika róża, głóg, trzmielina, rokitnik, kalina koralowa, bez czarny i inne), które wzbogacają podszyt drzewostanów. W Nadleśnictwie Narol posadzone zostaną młode cisy w ramach programu ochrony i restytucji tego gatunku.

Sadzonki do tegorocznej kampanii odnowieniowej lasu, a także do sprzedaży na zewnątrz hodowane są przez szkółki. Te prowadzone w nadleśnictwach na terenie RDLP w Krośnie hodują obecnie ponad 25 mln sadzonek w systemie tradycyjnym, kontenerowym i w tunelach foliowych. Największą produkcję osiąga szkółka kontenerowa Nadleśnictwa Oleszyce w Kolonii – rocznie to około 1,7 mln młodych drzewek z zakrytym systemem korzeniowym, na potrzeby odnowieniowe tzw. powierzchni trudnych dla innych nadleśnictw. Szkółka prowadzi również sprzedaż internetową swych sadzonek dla odbiorców indywidualnych. Hitem są drzewka mikoryzowane, specjalnie hodowane wraz z bryłką ziemi i plechą grzybów wspomagających wzrost sadzonki po posadzeniu na uprawie.

Nadleśnictwa oferują też w cenach hurtowych sadzonki dla potrzeb odnowieniowych lasów prywatnych czy realizacji przez osoby fizyczne zalesień własnych gruntów rolnych, choć to zapotrzebowanie w ostatnich latach bardzo mocno spadło. Obecnie wynosi ono około jednego miliona sadzonek rocznie.

AH, elubaczow.com, krosno.lasy.gov.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here