Podkarpacie: Numer alarmowy straży pożarnej przypisany do CPR

0

Numer alarmowy 998 na Podkarpaciu został przypisany od straży pożarnej do Centrum Powiadamiania Alarmowego. Taka zmiana ma przyczynić się do lepszego skoordynowania działania służb ratunkowych w regionie.

Województwo podkarpackie jest trzecim w kolejności, po woj. podlaskim i lubelskim, które przejęło obsługę zgłoszeń na numer alarmowy 998. Przejęcie obsługi numeru z Państwowej Straży Pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie jest kolejnym etapem koncentracji numerów alarmowych poszczególnych służb. Od czerwca 2018 roku CPR odbiera policyjny numer 997 oraz od 2019 roku połączenia wpływające z systemu e-call, czyli systemu używanego w pojazdach w całej Unii Europejskiej, który w razie poważnego wypadku drogowego automatycznie wybiera bezpłatny numer alarmowy 112.

– Ta operacja w znacznym stopniu ułatwi prace strażaków. Do komend będą spływały tylko realne zgłoszenia, na które w szybkim czasie odpowiemy. (…) Numer rzeszowski został już przekazany pod obsługę CPR, w kolejnych dniach ten proces zafunkcjonuje w przypadku pozostałych powiatów z regionu – mówił podczas wtorkowej (13.04) konferencji prasowej nadbrygadier Andrzej Babiec, komendant woj. Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

W konferencji udział wzięła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Przejęcie obsługi numeru ma służyć przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania jednostek działających w trybie interwencyjnym. Dotychczasowe doświadczenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego, ale także Policji i Straży Pożarnej pokazują, że spora część zgłoszeń to zgłoszenia niezasadne – powiedziała Ewa Leniart.

Przekierowanie numeru alarmowego Straży Pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 nie oznacza, że dobrze znany 998 przestaje funkcjonować. Wybierając ten numer połączymy się bezpośrednio z operatorem CPR, któremu możemy zgłosić zdarzenia wymagające interwencji straży pożarnej.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here