Najnowszy numer „Rocznika Lubaczowskiego” już w sprzedaży

0

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja – „Rocznik Lubaczowski” tom XX-XXI. Publikację można kupić w promocyjnej cenie (35 zł) w Muzeum Kresów oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie.

Fot. MBP w Lubaczowie

Wydawca – Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej na łamach tego czasopisma popularyzuje dawne i najnowsze dzieje oraz dziedzictwo kulturowe Lubaczowa i powiatu. Rocznik jest adresowany głównie do młodzieży i nauczycieli jako pomoc w nauczaniu historii regionalnej, jak również do osób zainteresowanych dziejami swojej miejscowości.

W najnowszym wydaniu poruszono tematykę deportacji Polaków na Syberię. Dramatyczne losy zesłańców ukazuje m.in. Helena Szyk. Pojawia się również problematyka najazdu tatarskiego – walka hetmana Jana Sobieskiego z czambułami tatarskimi w 1672 r. na szlaku pożogi: Narol-Cieszanów-Brusno-Horyniec-Lubaczów. Opisane zostały także wojna polsko-ukraińska 1918-1919, kampania wrześniowa 1939 r., dwie okupacje – sowiecka i niemiecka, konflikt polsko-ukraiński i Akcja „Wisła”, życie w powojennym Lubaczowie, zniszczonym przez wojnę i okupację. Artykuły i recenzje wzbogacone zostały o materiały ikonograficzne oraz zdjęcia ilustrujące ludzi i wydarzenia.

XX–XXI tom Rocznika Lubaczowskiego został wydany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Lubaczowie i Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

Osoby zainteresowane mogą kupić publikację w cenie promocyjnej 35 zł. Roczniki dostępne są w Muzeum Kresów w Lubaczowie (ul. Sobieskiego 4) oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wł. Broniewskiego w Lubaczowie (ul. Kościuszki 18).

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here