Cieszanów, Narol: Udana Operacja Czysta Rzeka 2021 [ZDJĘCIA]

7

Mieszkańcy gmin Cieszanów i Narol sprzątali brzegi rzek. Akcja prowadzona była w ramach Operacji Czysta Rzeka 2021.

Kilkadziesiąt osób zebrało worki foliowe, szklane i plastikowe butelki, a także zaskakujące znaleziska, jak rama motocyklu WSK, telewizor czy buty.

– Postanowiliśmy spotkać się w jednym czasie i miejscu i pod banderą OPERACJA CZYSTA RZEKA, by oczyścić bliską nam przestrzeń z nieczystości. – mówi koordynatorka działań Katarzyna Borysewicz ze Stowarzyszenia Folkowisko.

W Narolu sprzątano brzegi Tanwi. Młodzi zawodnicy klubu MKS Roztocze, ich rodzice i kibice zebrali 19 worków nieczystości. Natomiast w Łówczy porządkowano teren przy cerkwi oraz park dworski. Zebrano w sumie 100 worków śmieci. Sprzątano także w Gorajcu, gdzie zebrało 80 worków, czyli 1200 kg odpadów.

– Ilość śmieci, które znaleźliśmy w pobliżu rzek rzuciła nas jednak na kolana. A to jednak nie koniec, gdyż zlokalizowaliśmy kilka, dawnych, nielegalnych miejsc wywózki odpadów. – opowiada mieszkaniec miejscowości Sebastian Typiak.

W akcję zaangażował się również Punkt Segregacji Odpadów Komunalnych w Cieszanowie, który przeszkolił wolontariuszy z zasad segregacji śmieci oraz bezpłatnie odebrał ponad tonę zebranych podczas Operacji Czysta Rzeka Gorajec odpadów.

W najbliższą sobotę (17 kwietnia) do Operacji Czysta Rzeka dołączą mieszkańcy Horyńca-Zdroju i Lubaczowa. W Horyńcu-Zdroju posprzątany zostanie teren wzdłuż Gliniańca. Z kolei w Lubaczowie wolontariusze spotkają się godz. 10.00 przy Muzeum Kresów. Tam rozpocznie się akcja czyszczenia rzeki Lubaczówki w dwóch kierunkach. Szczegóły znajdziecie na stronie operacjarzeka.pl.

Do sprzątania zapraszają dh hm Anna Hawrylak, komendantka Hufca ZHP Lubaczów i Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Galeria zdjęć ze sprzątania w okolicach Gorajca, fot. Agnieszka Opasiak.

AH, elubaczow.com

7 komentarze

  1. Super inicjatywa! Kto następnie odbiera te odpady ze sprzątania rzeki w Lubaczowie? Kto odda te odpady i gdzie?

    Tak przy okazji, panowie wędkarze, ogarnijcie syf na zbiornikach młyn bo to już jest przesada, nielegalnych wysypisk śmieci, min. 3!

    • Skoro zarządca terenu nie przypilnował swojego plwcu to ma obowiązek posprzątać, ew. użytkownik, czyli wędkarze. A co do tego czy robią to wędkarze – osobiście widziałem jak regularni użytkownicy łowiący ze znajomymi generowali odpady ze szkła i tworzywa sztucznego pozostawiając to po sobie w obrębie zbiornika, więc w błędzie nie jestem 🙂 nie twierdzę, że wszyscy ale część na pewno 😉

  2. Ooo! Widzę, że w Narolu, nawet z zarządu rozwiązanego Roztocza zbierał śmieci nad rzeką. Niech może Zarząd pozbiera flaszki wokół boiska? A ten napis na szmacie zdjęty z bramy, to gdzie wyrzucili? Oby do kosza, chyba, że na pamiątkę zostawili przy barze w szatni.

  3. Wszystko na pokaz. Gorajec tak zaśmiecony przez Folkowisko a może gromadzone są odpady z folkowiska i czekają na akcję czystej rzeki? Jak ktoś chce posprzątać u siebie nie waży śmieci po co komu ćciężar czy na pokaz, nie robi zdjęć tylko zakłada rękawice i zbiera śmieci. Często sprzątam place i nie chwaliłem się kilka uzbieranymi workami, ani nie szukałem wsparcia z zorganizowanej akcji czystej rzeki.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here