W Cieszanowie rusza „Kultura – nowe otwarcie”

6

Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie znalazło się w gronie 50 ośrodków kultury z całego kraju, które zakwalifikowały się do programu Dom Kultury + Narodowe Centrum Kultury. Instytucja otrzyma 8 tys. zł na realizacje zadania pt. „Kultura – nowe otwarcie”.

Zespół Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, fot. ckis.cieszanow.pl

– Nadchodzi rewolucja w organizacji wydarzeń kulturalnych na terenie gminy Cieszanów. Na czym będzie to polegać? Oddajemy inicjatywę w wasze ręce. – mówią organizatorzy.

Zapewniają także, że wspólnie z badaczami z Lublina i animatorem z NCK w najbliższych tygodniach będą prowadzić rozmowy z mieszkańcami Gminy Cieszanów. Pytać będą o potrzeby i oczekiwania względem kultury. Wszystko po to, by najciekawsze projekty wprowadzić w życie. Ponadto, z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów powstanie Rada Kultury. Będzie to organ doradczy złożony z mieszkańców wszystkich miejscowości z terenu gminy.

AH, elubaczow.com

6 komentarze

  1. Zdjęcie jest nieaktualne i zostało zrobione w drugiej połowie 2019 roku. 4 osoby widoczne na zdjęciu w tym 3 z Cieszanowa już nie pracują. Od tego czasu co najmniej 2 osoby zostały przyjęte do pracy których nie ma na zdjęciu, ale są spoza Cieszanowa. Obecnie wśród kilkunastu zatrudnionych pracowników w CKiS tylko 1 osoba jest z Cieszanowa.
    Taki stan rzeczy może być przyczyną nieznajomości potrzeb mieszkańców.

  2. Od kilku lat w Centrum Kultury w Cieszanowie oferta skierowana jest dla seniorów oraz ewentualnie dzieci. CKiS nie ma obecnie nic do zaoferowania dla młodzieży i ludzi w średnim wieku. Łza się w oku kręci jak wspomina się Dom Kultury sprzed kilkunastu lat w czasach kiedy tętnił życiem. Przez wiele lat był miejscem do którego przyjeżdżało i przychodziło mnóstwo młodzieży również z okolicznych miejscowości. Były często dyskoteki, teatrzyki, działały grupy taneczne, kółka zainteresowań, odbywały się próby wielu zespołów w tym z Lubaczowa, organizowane były co kilka miesięcy koncerty rockowe. Przy Domu Kultury działała kapela ludowa „Sokoły” i Orkiestra Dęta z Cieszanowa oraz Klub Seniora. W Domu Kultury działała kawiarnia, a później kawiarenka internetowa. Funkcjonowała dobrze wyposażona siłownia i przez kilkanaście lat karate. Były często organizowane imprezy plenerowe dla mieszkańców, festyny, pikniki i sylwester z zabawą plenerową w rynku, sportowe turnieje dzikich drużyn w piłkę nożną.
    Najważniejszą imprezą w roku do dziś najlepiej wspominaną przez mieszkańców Cieszanowa były Dni Cieszanowa, obfitujące w różne atrakcje zabawy, dyskoteki, koncerty, zawody sportowe, sesje naukowe, żakinady, prezentacja dorobku kulturalnego gminy, zawody wędkarskie, konkurs rysunkowy w rynku, uroczystości patriotyczne, przeGlądy zespołów folklorystycznych i wiele innych.
    Do 2006 roku były Dni Cieszanowa całkowicie darmowe dla mieszkańców. Przybywało na nie tysiące ludzi i nie potrzeba było robienia zbędnej promocji jak obecnie. Od 2010 roku nie odbywają się już Dni Cieszanowa wyparte przez Cieszanów Rock Festiwal. Powinno się powrócić do obchodów dni miasta „Dni Cieszanowa”, gdyż miały dłuższą tradycję od np. Dni Narola i inne miejscowości brały przykład z Cieszanowa i organizowały u siebie. Obecnie małe miejscowości i wioski organizują dni miasta jak np. Horyniec, Oleszyce, Łukawiec. Może uda się powrócić do organizacji dni miasta Cieszanowa.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here