Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe, stąd pojawia się pytanie – czy farmakologia może pomóc? Działania farmakologiczne w leczeniu alkoholizmu polegają między innymi na implantacji wszywki alkoholowej Esperal. Jej substancja czynna, Disulfiram, umieszczana jest pod powięź pośladka. Esperal podawany jest w formie małych tabletek układanych wachlarzowo. Oznacza to, że są one niewyczuwalne pod skórą, więc całe leczenie jest bardzo dyskretne.

Jak działa wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa stosowana jest w terapii już od bardzo dawna i od wielu lat wspiera leczenie uzależnień. Co ważne, wszyty esperal nie ogranicza swobody pacjenta pozwala na jego normalne funkcjonowanie – oczywiście pod warunkiem zachowania całkowitej abstynencji.

Wszywka, ze względu na swój skład, reaguje na stan nietrzeźwości w organizmie. Esperal ogranicza procesy metaboliczne alkoholu etylowego we krwi. Zrezygnowanie z abstynencji będzie wiązało się z wieloma dolegliwościami bólowymi i objawami ostrego zatrucia alkoholowego. Co więcej, wszywka esperal działa od razu po jej implantacji, dlatego tak ważne jest, by przed zabiegiem zachować minimum 24 godziny całkowitej abstynencji. Inaczej będzie trzeba przełożyć zabieg.

Zaszycie to dla wielu alkoholików szansa na całkowite wyjście z nałogu – bez nawrotu.

Sieć przychodni leczenia uzależnień Nasz Gabinet to centrum medyczne specjalizujące w kompleksowym leczeniu alkoholizmu w 13. największych miastach polski. Na co dzień pomagają osobom z problemami alkoholowymi i przeprowadzają bezpieczne i komfortowe zabiegi zaszycia alkoholowego.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą placówki na ich stronie www: https://nasz-gabinet.pl/.

Jak organizm reaguje na wszywkę alkoholową?

Bolesne dolegliwości związane z wypiciem alkoholu podczas kuracji wszywką pojawiają się niemalże natychmiast po spożyciu i trwają od 4 aż do 10 godzin. Najpopularniejsze dolegliwości to przede wszystkim zawroty głowy i wyostrzone objawy podobne do tych towarzyszących silnemu zatruciu alkoholowemu. Dzieje się tak na skutek zatrzymanego w organizmie aldehydu octowego i zaburzonemu metabolizmowi substancji alkoholowych.

Esperal należy do terapii awersyjnych. Pacjenci boją się tej reakcji organizmu i z czasem – chcąc jej uniknąć – podświadomie nabywają awersji do napojów wyskokowych. 

Wszywka alkoholowa utrzymuje swoje działanie nawet do roku, jednak jest to zależne od wielu czynników indywidualnych dla każdego pacjenta. W razie potrzeby zaleca się powtarzanie zabiegu zaszycia. Pamiętając o stosowaniu się do zaleceń lekarskich, wszywki esperal są zupełnie bezpieczne.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Jak w przypadku każdego innego leku, istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu zaszycia. 

Jest to między innymi nadwrażliwość na substancję disulfiram, stałe przyjmowanie leków na krzepliwość krwi, choroby serca, wysokie ciśnienie, a także ciąża i karmienie piersią. 

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu zaszycia alkoholowego?

Przed samym zabiegiem lekarz przeprowadzi skrupulatny wywiad medyczny, który pozwoli na dopasowanie odpowiedniej dawki i wykrycie ewentualnych przeciwwskazań. Następnie można umówić się na faktyczną wizytę celem implantacji esperalu.

Trwa ona zaledwie 30 minut – od wejścia do wyjścia. Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent może normalnie wrócić do dotychczasowego funkcjonowania i pracy – zwolnienie lekarskie nie jest potrzebne.

Należy jedynie pamiętać o powstrzymaniu się od picia alkoholu na minimum dobę przed zabiegiem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here