Budowa oraz remont najczęściej kojarzy nam się z kosztem wykonawców oraz materiałów budowlanych, ale to nie jedyne wydatki. Trzeba się również liczyć z wywozem śmieci, czy odpadów budowlanych.

  1. 1. Co to są odpady budowlane?
  2. 2. W jaki sposób pozbywać się odpadów budowlanych?
  3. 3. Jakie mamy do wyboru rozmiary kontenerów?
  4. 4. Dodatkowe usługi
  5. 5. Czego nie można wrzucać do kontenera?
  6. 6. Pozwolenia na zajęcie pasa ruchu

Co to są odpady budowlane?

Wszystkie niepotrzebne rzeczy z budowy domu, remontów oraz infrastruktury drogowej są odpadami budowlanymi. W ich kład możemy między innymi zaliczyć: gruz ceglany, gruz z remontu, betonowe odpady, tynki, tapety, okleiny, odpady ceramiczne, drewno, którego już nie da się wykorzystać, materiały izolacyjne, wełna mineralna, papa, styropian, materiały konstrukcyjne. Nie zaliczamy do nich materiałów zawierających azbest, które to muszą być w sposób specjalny usuwane, pakowane oraz składowane.

W jaki sposób pozbywać się odpadów budowlanych?

Redskip.pl to pierwsza firma w Polsce oferująca wywóz gruzu oraz podstawienie kontenerów na gruz i inne odpady w aż 8 dużych miastach, jak i okolicznych miejscowościach. Oferują wywóz:

– gruzu,

– śmieci po remoncie,

– odpadów zielonych oraz ziemi,

– mebli i gabarytów,

– wywóz odpadów budowlanych,

– materiałów izolacyjnych oraz papy,

– innych śmieci i nieczystości w kontenerach.

Jakie mamy do wyboru rozmiary kontenerów?

Najczęściej wybierany jest kontener o pojemności od 6,5 do 7 m3. Ten kontener najlepiej nadaje się do remontów i na budowy, jak i przy porządkowaniu garaży, piwnic oraz ogrodów. Nieco większy kontener, bo już o pojemności 10m3 idealnie nadaje się do wywozu materiałów izolacyjnych, a kontener o pojemności 14m3 najczęściej zamawiany jest do wywozu odpadów komunalnych, materiałów izolacyjnych, makulatury, folii oraz gabarytów. Największym z kontenerów jest ten o pojemności 36m3 spełniający swą rolę przy wywozie folii, odpadów komunalnych oraz makulatury. Trudno jest określić ile zajmą miejsca śmieci budowlane, jakie nam pozostaną, warto więc zamówić większy kontener, niż zamawiać go niepotrzebnie kilka razy. Korzystając z oferty Redskip.pl mamy konkurencyjne ceny, a jakość usług jest na wysokim poziomie.

Dodatkowe usługi

Co jeszcze oferuje Redskip.pl z czego warto by było skorzystać? Dobrze jest pamiętać, że kontenery możemy wybrać otwarte jak i zamknięte. Przemyślmy, co będziemy do nich wrzucać oraz jaki czas jest nam potrzebny na wynajem kontenera. Możemy zamówić załadunek na poczekaniu, co pomoże nam w uniknięciu sytuacji, kiedy inni zaczną nam wrzucać swoje śmieci. Ta opcja przyda się w momencie, kiedy wymagane jest pozwolenie na zajęcie pasa ruchu. W tym przypadku mamy 30 minut na załadowanie kontenera. Usługa Ekspress to kontener podstawiony jeszcze tego samego dnia, a to szczególnie dla osób, którym się przypomniało w ostatniej chwili. Kolejna usługa to Rano/Wieczór, jeśli nie możemy skorzystać z usługi w 30 minut, bo zdajemy sobie sprawę, że nie zdążymy się wyrobić, to Rano/Wieczór pozwoli na spokojne zorganizowanie się. Pozostaje jeszcze wynajem długoterminowy, tyczy się to wynajmu jednego kontenera na dłuższy okres, jak i długoterminową współpracę. Szczególnie chętnie korzystają z tego rozwiązania firmy.

Czego nie można wrzucać do kontenera?

To bardzo ważne, by nie wrzucać do kontenera odpadów komunalnych, czyli śmieci, które produkujemy każdego dnia, na przykład w kuchni. Lodówki, zamrażarki, baterie i akumulatory, telewizory, stare monitory, drukarki, skanery i kserokopiarki również nie mogą znaleźć się w kontenerze. W żadnym razie nie wyrzucajmy tu odpadów medycznych, nie jest to także miejsce na lampy fluorescencyjne, świetlówki, żarówki energooszczędne. Azbest i eternit nie może się znaleźć w kontenerze z uwagi na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, pamiętajmy też o nie wrzucaniu opon samochodowych.

Pozwolenia na zajęcie pasa ruchu

Pozwolenie za zajęcie pasa ruchu uzyskamy w odpowiednim urzędzie. W większości przypadków kontenery na odpady budowlane ustawiane są na posesjach prywatnych. Tym niemniej remonty przeprowadza się wszędzie, jeśli więc musimy postawić kontener na terenie wspólnoty mieszkaniowej, osiedla lub na ulicy, koniecznie musimy zapytać o zgodę. Na przykład jeśli właścicielem terenu jest gmina, powiat, bądź województwo musimy postarać się o pozwolenie, na które najczęściej czeka się od kilku do kilkunastu dni. Zajecie pasa ruchu, jak by się mogło wydawać, nie dotyczy jedynie jezdni, ale również chodnika. Cena takiego pozwolenia różni się w zależności od gminy i kształtuje się około kilku złotych za metr kwadratowy, za dzień postoju kontenera. Kara za brak posiadania pozwolenia jest niewspółmiernie wyższa, bo wynosi aż 10-ciokrotnie więcej niż wysokość opłaty. Nie warto ryzykować, lepiej się wcześniej zabezpieczyć. W dużo korzystniejszej sytuacji są właściciele prywatnych posesji, którzy pozwoleń nie potrzebują, chyba, że postawić chcą kontener na ulicy, bądź chodniku.

Mając tę wiedzę możemy się dobrze przygotować – zaplanować termin podstawienia kontenera, zamówić go odpowiednio wcześniej, załatwić w razie potrzeby pozwolenie na zajęcie pasa ruchu. Śmieci budowlane znikną z naszego domu, czy posesji, bez problemu oraz bez wlepiania mandatów za ich nieprawidłowe wyrzucanie, z uwzględnieniem gospodarki odpadami.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here