Cieszanów kupił fotografie z czasów II wojny światowej

0

Miasto zakupiło kilkadziesiąt cennych fotografii, obrazujących życie społeczne, koloryt kresowego miasteczka, a przede wszystkim okupację niemiecką. Fotografie nieznanego niemieckiego żołnierza udało się kupić na giełdzie internetowej – informuje TVP3 Rzeszów.

Fot. Kadr z materiału filmowego TVP3 Rzeszów

Na fotografiach są Żydzi z Cieszanowa kierowani do obozu pracy, Polacy i Ukraińcy w różnych odsłonach, ale także relacje z uroczystości. Na pozyskanych materiałach doskonale zobrazowano ówczesny wygląd wielokulturowego kresowego miasteczka. Fotografie Cieszanowa wypatrzył na licytacji internetowej miejscowy historyk i regionalista Tomasz Róg. Kosztowały od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Miasto kupiło kilkadziesiąt z nich, wybierając te, które były w dostępnej cenie.

Jest to bezcenna pamiątka, bo w tamtym okresie Polacy nie mogli robić zdjęć. To co pozyskaliśmy jest dowodem na to jak była ta rzeczywistość wojenna autentyczna – mówi burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadqworny.

Zachęcamy do obejrzenia relacji TVP3 Rzeszów.

Pozyskane zbiory to kolejne materiały archiwalne, które dokumentują historię gminy Cieszanów. W ostatnim czasie, dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA, z inicjatywy Tomasza Roga powstało m.in. Archiwum Społeczne Gminy Cieszanów, w którym możemy zapoznać się z setkami dokumentów, zdjęć i filmów związanych z lokalną historią.

elubaczow.com, TVP3 Rzeszów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here