Wydatki związane z posiadaniem samochodu zdecydowanie nie kończą się w chwili jego zakupu. Należy bowiem być przygotowanym na pokrycie kosztów takich jak ubezpieczenie samochodu, jego naprawy i przeglądy. Przyszłe wydatki w dużej mierze zależą od tego, jak bardzo rzetelnie klient podejdzie do zakupu samochodu, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek wtórny. Kluczową rolę odgrywają także ostrożna jazda i prawidłowa eksploatacja auta.

Dokładne oględziny i weryfikacja historii pojazdu – sposób na uniknięcie przykrych niespodzianek

Pieniądze wydawane na kolejne naprawy po zakupie używanego samochodu nie są miłą perspektywą. Na szczęście kupując auto, można znacząco ograniczyć takie ryzyko. Przede wszystkim, konieczność stanowią dokładne oględziny samochodu. Osoby, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy motoryzacyjnej, powinny skorzystać z pomocy znajomego mechanika. Warto przyjrzeć się silnikowi, lakierowi, dokładnie obejrzeć nadwozie i podwozie oraz wszystkie podzespoły. W diagnozie auta pomocna będzie także przeprowadzona jazda próbna. W razie wątpliwości warto udać się do wybranego warsztatu na przegląd pojazdu. To stosunkowo niewielki wydatek w porównaniu z potencjalnymi kosztami, jakie może generować zakup wadliwego auta.

Oprócz tego, kierowcy mają do dyspozycji przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji usługę historia pojazdu. Wystarczy znajomość numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji auta, aby dokładnie zweryfikować historię samochodu. W ten sposób dowiadujemy się, czy auto rzeczywiście jest bezwypadkowe i czy jego przebieg jest autentyczny. Baza danych obejmuje także samochody pochodzące z zagranicy.

Internetowy kalkulator, czyli sprawdzony sposób na niższe ubezpieczenie auta

Sporym wydatkiem po zakupie samochodu będzie jego ubezpieczenie, którego należy dokonać najpóźniej w dniu rejestracji. Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać obowiązkowo polisę OC, a w przypadku nowszych i bardziej wartościowych aut, bardzo zasadne jest również wykupienie Autocasco. Ubezpieczenia oferowane na polskim rynku znacznie różnią się pomiędzy sobą pod względem ceny. Dlatego, aby obniżyć ewentualne koszty, warto przejrzeć jak najwięcej dostępnych ofert. Właścicielom pojazdów z pomocą przychodzi kalkulator OC, taki jak KioskPolis.pl. Oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce są tu zebrane w jednym miejscu. Można wygodnie je ze sobą porównywać, w przypadku nieobowiązkowych ubezpieczeń przeglądać ich zakres, a na końcu wybrać najkorzystniejszą opcję i kupić ubezpieczenie przez internet. Wystarczy wypełnić formularz z danymi właściciela i samochodu, który znajduje się pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Ostrożna jazda i bezpieczna eksploatacja – przedłużony żywot auta

Gwarantem unikania dodatkowych kosztów jest ostrożna jazda. Nawet drobna stłuczka potrafi poważnie odbić się na budżecie właściciela samochodu w postaci wydatku sięgającego kilku tysięcy złotych. Ostrożna jazda to gwarancja bezpieczeństwa i ochrony finansowej właściciela samochodu. Oprócz tego przyczynia się ona do uzyskania zniżek za bezszkodową jazdę, a więc niższej ceny ubezpieczenia. Eksploatując samochód, należy również pamiętać o postępowaniu zgodnym z instrukcją – regularnej wymianie płynów, przeglądach opon i podzespołów pojazdu. Zadbane auto będzie mniej awaryjne, a w przyszłości można je sprzedać za wyższą cenę.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here