W lesie Kobylanka, nieopodal mogiły powstańczej prezentowana jest wystawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie z okazji 158. rocznicy powstania styczniowego. Ekspozycja składa się z żywych obrazów odwołujących się do słynnego cyklu Polonia – Artura Grottgera.

Kilka dni temu relacjonowaliśmy prace mieszkańców Gminy Cieszanów nad sesją fotograficzną. Tworząc żywe obrazy chcą oddać hołd bohaterom spod Kobylanki. 1 i 6 maja 1863 r. powstańcy pod dowództwem gen. Antoniego Jeziorańskiego stoczyli dwie zwycięskie bitwy z wojskami rosyjskimi.

 Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest na naszym terenie miejsc bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych, a sukces jaki odniosły wojska polskie odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców. – wyjaśniają w CKiS w Cieszanowie.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików stworzonych przez pracowników CKiS i MBP oraz mieszkańców Miasta i Gminy Cieszanów.

Zobaczcie także filmy.


AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here