Gmina Lubaczów przygotowała galerię szopek betlejemskich, które wystawione zostały w kościołach. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Według tradycji pierwszą szopkę betlejemską zaaranżował św. Franciszek z Asyżu. Zakon franciszkanów zaczął propagować pomysł szopki i urządzać ją na Boże Narodzenie w swoich świątyniach. Później zwyczaj ten przejęły też inne zakony. W Polsce szopka pojawiła się pod koniec XIII w. Obecnie w każdym mieście i wsi w naszym kraju nie ma chyba kościoła, w którym nie byłoby szopki bożonarodzeniowej.

Do obejrzenia szopek betlejemskich, które wystawione zostały w kościołach w naszym regionie zachęca Gmina Lubaczów, która przygotowała specjalną galerię.

– Szopka Bożonarodzeniowa to nieodzowny element Świąt. Przedstawia wyobrażenie miejsca narodzin Dzieciątka Bożego – ubogą stajenkę. Wokół nowonarodzonego Jezusa znajdują się Matka Maryja, Józef, pasterze, Trzej Królowie zwani też Mędrcami, towarzyszą im również aniołowie oraz zwierzęta. Dla dorosłych jest to oczywisty symbol Bożego Narodzenia. Wśród dzieci natomiast zawsze budzi ciekawość, zachwyt i radość. – czytamy na stronie Gminy Lubaczów.

Galeria zdjęć, fot. gminalubaczow.pl.

Przypominamy, że kilka dni temu Gmina Lubaczów prezentowała świąteczne oświetlenia domów swoich mieszkańców.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here