Rekrutacja na Ukrainie to bardzo modny obecnie proces na rynku pracy. Jednocześnie procedura ta często okraszona jest całym zestawem mitów i legend, które warto odczarować. Stereotypy, tak zwane „miejskie legendy” krążące o pracownikach zza wschodniej granicy czy wreszcie historie o niemożliwych do rozwiązania kwestiach prawnych to tylko niektóre opowieści, jakich każdy przedsiębiorca z pewnością nasłuchał się nie raz. Które z nich są prawdą? Czy rzeczywiście warto szukać pracowników na Ukrainie? Jak najsprawniej przeprowadzić ten proces, by nie wpaść w żadną pułapkę?

MIT – kadra z Ukrainy jest niekompetentna

Największy mit o naszych sąsiadach. Ukraińcy bardzo szybko się uczą, a ich cięzka sytuacja w ojczyźnie sprawia, że chcą oni ciężką pracą udowodnić swoją przydatność dla pracodawcy w Polsce. Jednocześnie są chętni do ciężkiej pracy i rozumieją, że gdzieś trzeba zacząc, więc ich wymagania nie będą od razu  sięgać sufitu. Choćby dlatego pozyskiwanie odpowiednich kandydatów za wschodnią granicą jest obecnie tak popłatne.

PRAWDA – sprowadzenie personelu jest skomplikowane

To prawda. Od momentu zgłoszenia chęci zatrudnienia osób z Ukrainy do momentu podpisania z nimi umowy dzieli nas stos papierkowej roboty i procedur, które mogą przyczynić się do utraty wielu włosów z powodu nerwów i stresu. Jednak na rynku są agencje, dla których jest to chleb powszedni, i które wyspecjalizowały się w rozwiązywaniu tych kwestii możliwie najszybciej. Polecić można tu chociażby agencję AB OVO Solutions, która od lat ma opinię wiodącego pośrednika pracy. Dzięki agencji, możemy zatrudnić dodatkowe ręce do pracy w następujący sposób:

  • – Outsourcing
  • – Leasing/Wynajem pracowników

Co więcej, agencja potrafi dostarczyć nam pracowników, których ma w swojej bazie w razie nagłego wzrostu zleceń czy konieczności utrzymania ciągłości produkcji. Zamiast tracić cenny czas na szukanie, możemy dosłownie wynająć sobie pracowników na określony czas by podołać ilości czekającej nas pracy.

MIT – Pracownicy z innych krajów są lepsi

Pracownicy z Ukrainy są zbliżeni do nas kulturowo a ich etyka pracy jest zbliżona do naszej. Ukraińcy są przyzwyczajeni do wysiłku i ciężkiej pracy, która jednak nie pozwala im wzbogacać się w ich własnym kraju. Tym chętniej przybywają do nas i sprawdzają się od kilku lat jako rzetelni i umiejętni pracownicy. Co więcej, są chętni do pracy w oparciu o umowę o prace, ale także na umowach cywilnoprawnych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here