Zakończył się piąty etap prac przy cerkwi w Wielkich Oczach. Wyremontowano dach i wymieniono pokrycia dachów nawy znajdującej się poniżej tamburu kopuły. Dokonano także renowacji krzyża.
Całkowita wartość zadania wynosi 60 291,48 zł, z czego 30 000 zł pochodzi z dofinansowania Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Prace prowadzone były w trosce o zabytki, które stanowią namacalny dowód na wielokulturowość naszego regionu.
Cerkiew pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy pochodzi z 1925 roku. Służyła niegdyś około 600 wiernym z Wielkich Oczu i pobliskiego Skolina. Świątynię postawiono w miejscu poprzednich budowli: pierwszej, wzniesionej jeszcze w 1654 przez Mojżesza Mohyłę, ówczesnego właściciela Wielkich Oczu, i drugiej, wzniesionej w 1820.
Budowę obecnie istniejącego budynku cerkwi rozpoczęto ze składek parafian w roku 1924, pod kierownictwem budowniczego Eustachego Seredyńskiego. Budowę oparto o projekt znanego architekta Jana Sasa Zubrzyckiego. Uroczystego wyświęcenia dokonał 19 sierpnia 1925 dziekan jaworowski, ksiądz Daniel Kotis. W roku 1937 nieco zaniedbana cerkiew wymagała naprawy. Z inicjatywy parafian zgromadzono materiały oraz fundusze i w roku 1938 staraniem księdza Oleksego Holinki ze Żmijowisk przebudowano świątynię, nieco ją przy tym wydłużając.
W latach międzywojennych plac cerkiewny był otoczony drewnianym płotem z główną bramą od strony rynku. Po wysiedleniu Ukraińców cerkiew została zamieniona na magazyn, który mieścił się tam do roku 1989. W 1990 przeprowadzono drobne prace zabezpieczające. W tym samym roku w wielkoockiej cerkwi odbyło się pierwsze od dziesiątków lat nabożeństwo greckokatolickie. Obecnie budowla nie jest użytkowana. Jest to jedyna w tej części Polski cerkiew o szachulcowej konstrukcji ścian.
AH, elubaczow.com, wielkieoczy.info.pl
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!