Śladami Żydów po Ziemi Lubaczowskiej

0

Uczniowie pierwszej klasy Technikum Zespołu Szkół w Oleszycach, dzięki realizacji programu „Szkoła Dialogu”, podążali „Śladami Żydów po ziemi lubaczowskiej”.

Podczas 4. edycji warsztatów „Szkoła Dialogu”, organizowanych przez Fundację Forum Dialogu, uczniowie pierwszej klasy Technikum w zawodzie Technik żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół w Oleszycach, mieli okazję poznać kulturę i religię żydowską oraz interesujące historie Żydów i Żydówek na terenie Ziemi Lubaczowskiej.

Dzięki formie online, warsztaty przebiegały w luźnej i swobodnej atmosferze. Uczestnicy mogli  wyrazić swoją opinię na dany temat oraz wykazać się znajomością historii. Uczniowie byli bardzo aktywni podczas spotkań. Interesującym wyzwaniem było zapoznanie się z historią kultury i religii żydowskiej na ziemi lubaczowskiej. Tak często znane i na co dzień odwiedzane miejsca, okazały się ściśle związane z Żydami, którzy zamieszkiwali tutejsze tereny. Uczniom udało się znaleźć wiele miejsc m.in. w Oleszycach, Starym Dzikowie, Lubaczowie czy też w Wielkich Oczach, które są pomnikami świadczącymi o zamieszkiwaniu Żydów w naszym regionie. Wszystkie te miejsca wraz z opisami oraz często zrobionymi przez uczniów zdjęciami zostały zamieszczone na mapie, tworząc tym samym trasę wycieczki „śladami Żydów”.

Link do mapy. Uczniowie stworzyli również konto na Facebooku oraz na Instagramie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here