Założenie sklepu internetowego to z pewnością duże wyzwanie. Zarządzanie takim przedsięwzięciem będzie od nas wymagać dużo motywacji i cierpliwości, jednak bez wątpienia wiele się dzięki temu nauczymy, a co najważniejsze zarobimy. Najistotniejszym pytaniem, na które musimy na samym początku odpowiedzieć, jest wybór odpowiedniej platformy dla naszego sklepu. Nie jest to wcale oczywista decyzja, bowiem w internecie mamy prawdziwe zatrzęsienie witryn oferujących przeróżne funkcje. Powinniśmy też wiedzieć, jakiej wielkości sklep planujemy stworzyć. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na porównaniu najbardziej popularnych platform: Magento i WooComerce w celu ułatwienia wyboru.

Kilka słów o Magento

Magento jest platformą e-commerce powstałą w 2008 roku. Od tamtego momentu była wielokrotnie rozwijana i aktualizowana, by sprostać potrzebom rynku. Swoją topową pozycję zawdzięcza w dużej mierze oferowanej wszechstronności, pozwalającej na integrację z usługami zewnętrznymi, dobrej organizacji i funkcjonalności. Platforma Magento posiada trzy warianty: Magento Open Source, Magento Commerce i Adobe Commerce Cloud. Pierwszego można używać za darmo, nie licząc opłat za hosting – znajdziemy w nim najbardziej podstawowe funkcje potrzebne przy kierowaniu sklepem online. Jeśli jednak szukamy nieco więcej specjalistycznych narzędzi, doskonale sprawdzą się do tego pozostałe dwie wersje. 

Co czyni Magento interesującą platformą?

Bez wątpienia jest to fakt, iż Magento pozwala na łatwe wypromowanie sklepu internetowego pod kątem SEO, dzięki wielu dostępnym możliwościom optymalizacji. Ponadto platforma ta słynie z tego, że pracuje nad nią sztab ludzi, który nieustannie aktualizuje ją o kolejne nowe funkcje, zwiększając jej wszechstronność. Napisana w języku PHP zawsze zachowuje stabilność, a liczne rozszerzenia i motywy zawarte w Magento sprawią, że nasz sklep będzie atrakcyjny wizualnie dla klientów. Niezwykle prosto i szybko zarządza się tam też otrzymanymi zamówieniami. Magento to najlepszy system dla dużych biznesów online.

Natomiast pewnym minusem tej platformy jest jej złożoność. Konfiguracja wszystkich funkcji potrafi sprawić początkującym wiele trudności, toteż konieczna może być tutaj pomoc eksperta. Należy też pamiętać, że Magento ze względu na swój rozmach jest raczej przeznaczona dla większych sklepów, takich jak Nike lub Coca-Cola.

WooCommerce – garść informacji

Inną platformą, którą warto się zainteresować jest utworzone w 2011 roku WooCommerce. Platforma ta to nic innego jak wtyczka do oprogramowania WordPress, zawierająca szereg interesujących funkcji dla małych, prywatnych sklepów internetowych. Przez lata zdobyła niesamowitą popularność i uznanie, będąc częstym wyborem przedsiębiorców.

Czego możemy się spodziewać używając WooCommerce?

Przede wszystkim szczególnie ważnym czynnikiem przemawiającym na plus dla WooCommerce jest wielka łatwość obsługi. Dostosowywanie ustawień platformy nie powinno stanowić żadnego wyzwania dla początkujących na rynku online, jest to zatem doskonała opcja, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia na tym polu. Mimo bycia płatną platformą nie jest droga, a jeśli jesteśmy już użytkownikami WordPress to bez problemu możemy przekształcić posiadaną tam stronę w sklep internetowy.

WooCommerce został również dobrze zoptymalizowany, umożliwia korzystanie z hostingu współdzielonego i dostarcza zadowalającą liczbę narzędzi do promocji sklepu internetowego. Platforma ta ma niestety swoje minusy. Funkcje dotyczące zarządzania naszym sklepem są dosyć ograniczone, a ochrona nie jest też tak dobra jak w przypadku większych platform. Niektóre dostępne rozszerzenia są dosyć drogie, odrzucać może również fakt, iż do korzystania z WooCommerce konieczne jest posiadanie strony na WordPress.

Jaki cms do sklepu wybrać?

Obydwie opisane platformy mają wiele różnych zalet, ale też wad. Magento będzie lepszym wyborem dla większych sklepów aspirujących do zasięgu globalnego, natomiast WooCommerce najlepiej sprawdzi się przy mniejszych, prywatnych sklepach. Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie charakterystyki pomogą dokonać decyzji.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here