W dzisiejszych czasach w naszej diecie dominuje żywność przetworzona. Warto więc wzbogacić kuchnię o produkty od lokalnych producentów, którzy korzystają z tradycyjnych receptur. Jednym z nich jest olejarnia Oliviak z Moszczanicy w gminie Stary Dzików, która „z natury” wytwarza m.in. oleje, kasze i mąki.

Fot. Olejarnia Oliviak

Specjaliści od żywienia podkreślają, że tłuszcze spełniają bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Dlatego pamiętać należy, by nie zabrakło ich w codziennej diecie. Są one źródłem wielu witamin i kwasów oraz „nośnikiem” energetycznym. Pamiętać trzeba jednak, że nie wszystkie są dla nas zdrowe. Spożywać należy te, które nasz organizm potrzebuje, a nie te, które wyrządzają mu szkodę. Tu z całą pewnością polecić można oleje tłoczone na zimno za pomocą nowoczesnej prasy ślimakowej i najwyższej jakości oleje bite tradycyjnie na prasie stemplowej z uprzednio wyprażonych nasion. Właśnie w takiej produkcji specjalizuje się olejarnia Oliviak z Moszczanicy w gminie Stary Dzików, która za pośrednictwem swojej strony www.oliviak.pl prowadzi sprzedaż na cały kraj.

– Troska o wasze zdrowie jest ważnym czynnikiem naszej misji, dlatego ziarna na oleje wykonane w naszej olejarni uprawiamy sami lub zakupujemy je u pewnych i sprawdzonych dostawców na terenie Polski. Ważne jest też dla nas to co ma ogromny wpływ na jakość oleju, czyli odpowiedni sposób przechowywania. – tłumaczą Dorota i Robert Oliwiak – właściciele olejarni, których rodzina od 1970 roku uprawia siemię lniane, rzepak, grykę, proso, żyto, pszenicę i jęczmień.

Gospodarstwo 10 lat temu, po zbudowaniu prasy stemplowej, z sukcesem zaczęło tłoczyć oleje tradycyjne – lniany i rzepakowy, a od 2019 roku, po zakupie prasy ślimakowej, oferta firmy poszerzyła się o szereg olejów tłoczonych na zimno. Stąd w sklepie internetowym www.oliviak.pl znajdziemy m.in. oleje: lniany, lniany budwigowy, rzepakowy, z czarnuszki, lnianki rydzowej, wiesiołka czy ostropestu. Dostępne są również oleje tradycyjne, min.: lniany i rzepakowy oraz dyniowy, orzechowy czy słonecznikowy. U Oliwiaków kupić można zresztą także różnego rodzaju nasiona, kasze i mąki, które wydała bliska nam natura. 

Aktualne informacje o produktach znajdziecie na profilu facebook.com/olejeoliviak.

Warto zrobić zakupy u Oliwiaków, tym bardziej, że na terenie powiatu lubaczowskiego można umówić się na darmową dostawę. W najbliższym czasie (od 7 do 24 grudnia) będzie można produkty zakupić również na „małym targu” w Lubaczowie. Stoisko będzie usytuowane obok budynku Rossmana.

Zobaczcie jakie produkty powstają w olejarni Oliviak.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here