Dążenie hodowców to skarmiania zwierząt paszami przy maksymalnej minimalizacji kosztów nie sprawdza się dobrze. Pasza powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki odżywcze, pozwalając na pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze, generując dobry rozwój i produkcyjność. Wszystko na ten temat znajdziesz poniżej.

  1. 1. Jakie są rodzaje paszy dla bydła?
  2. 2. Jak odpowiednio dobrać paszę?

Jakie są rodzaje paszy dla bydła?

Paszę możemy podzielić na objętościową suchą,soczystą oraz treściwą. Dla każdego zwierzęcia trzeba dobrać odpowiedni rodzaj paszy zgodnie z jego zapotrzebowaniami. Do paszy objętościowej soczystej zalicza się kiszonkę, zielonkę oraz uboczne produkty przemysłu spożywczego, takie jak melasa czy wysłodki buraczane. Zielonkę pozyskuje się z koszenia pastwisk i w jej skład odżywczy wchodzą trawy, zioła, rośliny motylkowe czy koniczyny. Kiszonki powstają w procesie fermentacji wraz z wytwarzanym kwasem mlekowym. Najlepszymi składnikami na kiszonkę są zboża, kukurydza i trawy.

Do paszy objętościowej suchej zalicza się siano oraz słomę. Pierwsza z nich to efekt suszenia zielonki. Składniki odżywcze paszy są zależne od użytych do jej wytworzenia składników. Poleca się karmienie sianem zimą, pozwalając na prawidłowe trawienie zwierząt. Słoma pobudza przeżuwanie i perystaltykę jelit.

Treściwa odmiana paszy składa się z ziarna zbóż i otrębów oraz roślin strączkowych. Tam, która zawiera ziarna zbóż bogata jest w węglowodany oraz białko. Ta z nasion roślin strączkowych to pasza, która dostarcza białko, potas, fosfor w dużym stężeniu.

Jak odpowiednio dobrać paszę?

Nie każdy sklep dla hodowców oferuje dobrej jakości paszę, zwłaszcza bez GMO. Bez odpowiedniej karmy, zwierzęta nie będą przynosiły korzyści dla gospodarstwa.  Dlatego warto wybrać mieszanki wysokojakościowe tworzone bezpośrednio dla danej grupy odbiorców, jak krowy, bydło i cielęta. Pasze są skomponowane tak, aby dostarczyć wszystkie składniki żywieniowe – białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy. Wybierając paszę powinniśmy znać możliwość poboru paszy, ponieważ ma ona na wpływ na spożycie składników odżywczych. Oprócz energii netto i ilości strawnego białka istotny jest także rozkład skrobi w żwaczu, aby określić stopień ryzyka kwasicy, która jest związana z pobieraniem paszy. Istotnym kryterium doboru paszy jest także gwałtowna degradacja suchej masy w żwaczu w ciągu czterech godzin. To pozwoli ocenić stopień ryzyka wystąpienia kwasicy żwacza. Strawność włókna  pozwala ułatwić proces trawienia przeżuwaczy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here