Zbierają podpisy, by w szkoły zatrudniały psychologów

0

Młodzi ludzie chcą, by w każdej szkole zatrudniony był psycholog. Przygotowali obywatelski projekt ustawy w tej sprawie i zbierają podpisy. Do wniesienia jej do Sejmu potrzebują 100 000 podpisów.

Działania prowadzone są przez młode osoby — wszyscy członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (15 osób) mają po 18 lub 19 lat i chcą działać na rzecz dobra wspólnego. Zaproponowany przez nich projekt zakłada, że zatrudnienie psychologa, z którego pomocy będą mogli korzystać uczniowie, będzie obowiązkiem każdej ze szkół.

– Obecnie na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży zatrudnionych jest nieco ponad 10 800 osób na stanowisku psychologa, wobec czego około połowa (nie wiemy, ile z tych osób pracuje w szkołach, gdzie jest więcej niż 1 psycholog) uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do pierwszego kontaktu w przypadku kłopotów czy pierwszych oznak problemów ze zdrowiem psychicznym (według badań — dokładny przypis w uzasadnieniu projektu — nawet do 20% uczniów i uczennic może borykać się z problemami mogącymi być jednym z zaburzeń psychicznych), co chcielibyśmy zmienić. Każdy powinien mieć bowiem dostęp do pomocy psychologicznej również i w szkole (w postaci swoistego pierwszego kontaktu). – tłumaczy Mikołaj Wolanin, osiemnastoletni prezes i fundator Fundacji na rzecz Praw Ucznia.

Projekt uzyskał poparcie m.in. Marka Michalaka — byłego Rzecznika Praw Dziecka, Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” czy Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Obecnie młodzi ludzie zbierają podpisy pod ustawą. Do 5 grudnia muszą ich zebrać przynajmniej 100 000. Podpisy można składać wyłącznie papierowo na wykazach. Mogą je składać osoby pełnoletnie z obywatelstwem polskim. Zebrane podpisy należy wysłać do 5 grudnia do siedziby Komitetu. Więcej informacji o projekcie oraz niezbędne dokumenty znaleźć można pod linkiem: http://ustawa.prawaucznia.pl/.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here