Jak prać zasłony, aby zawsze prezentowały się świeżo i estetycznie?

0

Dobrze dopasowana dekoracja okienna może całkowicie zmienić charakter naszego domu lub mieszkania. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zasłony szyte na miarę w profesjonalnej szwalni, czy też tanie zasłony gotowe, należy we właściwy sposób zadbać o to, by po czasie nie straciły swojego pierwotnego blasku.

W zależności od rodzaju tkaniny, z której wykonane są zasłony, wymagają one odmiennych warunków podczas prania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, jak prać zasłony, aby zachować ich świeżość i nie zniszczyć delikatnych włókien materiałowych.  

Od czego zależy częstotliwość prania zasłon? 

Nasze zasłony wyjątkowo pięknie prezentują się w sypialni, salonie, jadalni oraz w pokoju dziecięcym. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdują, częstotliwość ich prania może być zróżnicowana. Wynika ona m.in. z tego, w jakim stopniu na co dzień zasłony są narażone na zanieczyszczenia. Przykładowo częściej trzeba prać zasłony w jadalni, gdzie mogą one zbierać zapach podawanych posiłków. Szybciej brudzą się również zasłony w domach i mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta, na przykład koty i psy. Podobnie częściej należy prać zasłony przyozdabiające okna wychodzące na ulice, ponieważ przy otwartych oknach szybko zbierają one kurz i inne zanieczyszczenia. W przypadku zasłon w sypialniach i pokojach dziecięcych częstotliwość prania należy zwiększyć, jeśli z pomieszczeń tych korzystają alergicy.  

Pranie zasłon w zależności od materiału 

Nawet tanie zasłony gotowe stanowią piękną ozdobę dla każdego pomieszczenia, ale trzeba właściwie o nie dbać, aby z biegiem czasu nie stracić tego efektu. W zależności od wyboru materiału, z którego wykonane są zasłony, sposób prania zasłon różni się od siebie. W szczególności należy zwrócić uwagę na temperaturę wody oraz rodzaj proszków bądź płynów do prania. Niektóre zasłony nadają się wyłącznie do prania ręcznego. Część z nich wysuszymy po prostu poprzez rozwieszenie, a niektóre trzeba będzie dodatkowo wyprasować. Takie informacje zawsze podaje producent na metce zasłon.  

Dostępność niezliczonych wzorów i kolorów zasłon w naszym sklepie internetowym pozwoli każdemu na znalezienie idealnej dla siebie dekoracji okiennej. Wszystkie nasze zasłony są wykonywane z wysokogatunkowych materiałów, co przekłada się na ich dużą odporność na uszkodzenia. Mimo tego podczas prania zasłon najlepsze rozwiązanie zawsze stanowi jak najdelikatniejszy program prania. Niektóre pralki mają tryby dedykowane specjalnie praniu delikatnych tkanin, a w niektórych dostępny jest program tzw. prania ręcznego. Temperatura prania nie powinna przekroczyć 40°C, a najlepiej bezpiecznie wybrać 30°C.  

Na co zwracać uwagę, aby nie zniszczyć zasłon podczas prania?

Wymarzona dekoracja okienna nie musi stanowić wyzwania pod kątem jej regularnej pielęgnacji, o ile postępujemy z nią ostrożnie. Zarówno tanie zasłony gotowe, jak i dekoracje okienne szyte na miarę mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym już na etapie zdejmowania ich do prania. Szczególnie jeśli zasłony są wykonane z delikatnych tkanin, takich jak tiul lub żakard, należy bardzo ostrożnie zdejmować je z karniszy. Jeśli z kolei materiał zasłon jest gruby i sztywny, przed praniem warto dodatkowo go wytrzepać, na balkonie lub w ogrodzie. Radzimy także unikać wkładania skłębionych zasłon do pralki. Zwiększa to ryzyko wygniecenia lub nawet zahaczenia się materiału. Przed praniem najlepiej złożyć zasłony w równą kostkę i w takiej formie umieścić je w pralce. 

Pamiętajmy o tym, by do prania zasłon używać jak najłagodniejszych detergentów. W przypadku problematycznych plam można dodatkowo posłużyć się sprawdzonymi, domowymi środkami czyszczącymi, takimi jak woda z octem, sok z cytryny lub odrobina płynu do mycia naczyń. Część zasłon, na przykład tych z koralikami lub cekinami, może wymagać wyłącznie prania chemicznego. W pralce mogłoby dojść do ich bezpowrotnego uszkodzenia. Wówczas czyszczenie zasłon warto powierzyć zaufanemu specjaliście, który odświeży zasłony bez ryzyka ich uszkodzenia.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here