Z Muzeum Kresów o 100-latach Polski

0

Muzeum Kresów w Lubaczowie przy współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu na lubaczowskim Rynku wystawiło ekspozycję „Rówieśnicy Niepodległej – 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków”. Wystawa będzie dostępna dla oglądających do końca miesiąca.

fot. Muzeum Kresów Lubaczowie

Na wystawie dostępne są nagrania, które zrealizowane zostały w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”, realizowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” w ramach WPR Niepodległa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wywiady przeprowadzone były z osobami urodzonymi w 1918 r., czyli rówieśnikami Niepodległej. Na wystawie przeczytacie opowieści m.in. Jadwigi Żdan, Pauliny Fircowicz i Jarosława Furgały z Lubaczowa, Janiny Byry i Katarzyny Kogut z Nowego Lublińca, Katarzyny Załogi z Załuża i Rozalii Pietraszek ze Szczutkowa. Odpowiadają oni m.in. na pytania: Jaki jest wynalazek stulecia? Czym jest niepodległość? Czego nigdy nie zapomną i jakie wydarzenie jest według nich – z perspektywy czasu – tym najważniejszym?

Ponadto organizatorzy zapraszają w czwartek, 5 listopada, o godz. 18:00 na dyskusję online wokół książki towarzyszącej wystawie „Rówieśnicy Niepodległej”. Natomiast w piątek, 6 listopada, również o godz. 18:00 organizatorzy rozmawiać będą w międzynarodowym, polsko-ukraińskim gronie na temat „Między wielką a małą historią – narracje w muzeach na pograniczach”.

Oba spotkania dostępne będą na profilu na facebooku Muzeum Kresów w Lubaczowie.

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here