Gdzie najkorzystniej kupować na przedmieściach i w małych miejscowościach i jak to robić

0

W ostatnich latach znacznie rozszerzyła się sieć minimarketów, które zyskały ogromną popularność w małych miejscowościach i na przedmieściach. Lokalni konsumenci oczekują bowiem cen niższych niż w małych niezrzeszonych sklepach, a jednocześnie oferty podobnej asortymentowo i jakościowo do tej, jaka jest dostępna dla klientów w większych ośrodkach miejskich. Właściciele sieci minimarketów wykorzystali tę niszę na rynku i osiągają sukces, dostosowując swoje oferty do oczekiwań klientów małych miejscowości.

Dyskont – konkurencyjne rozwiązanie

Sklepy dyskontowe powstają w dzielnicach handlowych, na obrzeżach miast, w osiedlach mieszkaniowych, a także w obszarach wiejskich, posiadających dogodną komunikację. Ich charakterystycznymi cechami są:

  • – Niewielka powierzchnia – od 300 do 1000 m2
  • – Nieliczny personel – ograniczony do obsługi kas i uzupełniania towarów na regałach
  • – Sprzedaż z opakowań zbiorczych
  • – Minimalizacja kosztów magazynowych, promocji, transportu.

Powyższe cechy umożliwiają prowadzenie dość agresywnej polityki cenowej, a ta nastawiona jest na obsługę konsumentów o niskich i średnich dochodach, dla których głównym kryterium zakupu jest cena. Oferta handlowa dyskontów obejmuje przede wszystkim żywność (ponad 80 proc. towaru), ale i niektóre produkty nieżywnościowe – kosmetyki, chemię gospodarczą, karmę i akcesoria dla zwierząt, odzież, drobne artykuły gospodarstwa domowego. Sieci dyskontowe prężnie się rozwijają i stanowią groźną konkurencję dla drobnych, niezrzeszonych uczestników rynku.

Gdzie kupować na peryferiach?

Sieć marketów Dino rozbudowuje się głównie w małych i średnich miastach oraz w mniejszych miejscowościach, niekiedy też na obrzeżach większych miast. Sklepy mają niedużą powierzchnię, zazwyczaj około 400 m2. W każdym ze sklepów klient może znaleźć około 5 tysięcy pozycji towarowych – spożywczych i niespożywczych. Na koniec 2019 roku w Polsce funkcjonowało ponad 1200 placówek sieci Dino, a zarząd spółki jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. W 2020 roku planowano otwarcie kolejnych 200-300 placówek; nie wiadomo jednak, czy z uwagi na pandemię koronawirusa plan ten zostanie zrealizowany.

Sieć dyskontów Mila działa na polskim rynku od 2015 roku w wyniku secesji spółki Polomarket – jej partner, grupa Market-Detal, powołał nową spółkę – Mila S.A. Sklepy działają przede wszystkim w Polsce centralnej, zachodniej i południowej. W 2015 roku zmienione zostały szyldy 170 sklepów Polomarket na Mila, a w ciągu kolejnego roku otwartych zostało kolejnych 20 sklepów. Specjalizują się one w sprzedaży artykułów świeżych: mięsa, wędlin, warzyw i owoców oraz pieczywa i ciast.

Stokrotka Sp. z o.o. jest działającą w Polsce litewską siecią dyskontów. Wprowadzona została na nasz rynek w 1994 roku, a pierwszy sklep został otwarty dwa lata później w Lublinie. W 2019 roku funkcjonowało już 600 placówek handlowych Stokrotka, a na początku 2020 roku (jeszcze przed początkiem pandemii) ich liczba wzrosła do 644.

Jak więc widać, dyskonty, zarówno powyższe, jak i znane u nas wcześniej Biedronka i Lidl, mają się dobrze, a liczba ich klientów wciąż dynamicznie rośnie.

Jak kupować w dyskontach?

Każdy market wydaje swoją gazetkę, w której zamieszcza oferty promocyjne. W sieci Mila gazetka z promocjami spożywczymi i niespożywczymi ukazuje się co 6 dni. Zawiera, oprócz ofert po cenach promocyjnych, kupony rabatowe i punkty do programów lojalnościowych.  W sklepach Dino gazetka z promocjami spożywczymi również wydawana jest w cyklu sześciodniowym, nieco rzadziej ukazują się gazetki z innymi produktami. W sieci Stokrotka gazetka z podstawowymi produktami spożywczymi wydawana jest także co 6 dni. We wszystkich trzech sieciach tych dyskontów nowe gazetki ukazują się w tym samym czasie. Można zatem zrobić zakupy w każdej z nich w tym samym dniu, oczywiście o ile jest to opłacalne w aspekcie odległości pomiędzy sklepami.

Z promocjami wszystkich sieci dyskontów można zapoznać się w serwisie Gazetkomat.pl, gdzie znajdują się wszystkie aktualne gazetki. Można więc od razu dokonać porównania ofert, a na miejscu w sklepie skorzystać z zamieszczonych w gazetkach kuponów z dodatkowymi promocjami.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here