W Oleszycach poświęcono rondo im. św. abpa Józefa Bilczewskiego

3

W piątkowe (16.10) popołudnie w Oleszycach uroczyście poświęcono rondo im. św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. W wydarzeniu udział wziął biskup Mariusz Leszczyński.

Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 roku w Wilamowicach koło Kęt. Po ukończeniu szkoły ludowej w Wilamowicach i Kętach uczęszczał do gimnazjum w Wadowicach, w którym w 1880 zdał z odznaczeniem maturę. Następnie wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie a po ukończeniu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, 6 lipca 1884 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Albina Dunajewskiego. 17 grudnia 1900 papież Leon XIII ustanowił go metropolitą arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego. 20 stycznia 1901 w katedrze we Lwowie uzyskał sakrę biskupią z rąk kard. Jana Puzyny. Dzięki jego inicjatywie powstało na terenie archidiecezji lwowskiej 330 obiektów sakralnych na czele z monumentalnym kościołem świętej Elżbiety we Lwowie.

18 stycznia 1923 zapadł na ciężką chorobę (anemia pernitiosa – niedokrwistość złośliwa), następstwo – jak można przypuszczać – wytężonej pracy i prawie ascetycznego trybu życia. Zmarł 20 marca 1923 we Lwowie. Został pochowany pośród ubogich na cmentarzu Janowskim, odprowadzany na miejsce pochówku przez tłumy przedstawicieli wszystkich środowisk Lwowa. Jego zabalsamowane serce przekazano do parafii św. Stanisława Biskupa w Lubaczowie, gdzie spoczęło obok ołtarza z relikwiami metropolity halicko-lwowskiego bł. Jakuba Strzemię. W 2001 urnę z sercem ofiarowano katedrze lwowskiej.

Beatyfikacji abpa Józefa Bilczewskiego dokonał papież Jan Paweł II we Lwowie w czerwcu 2001 r., podczas pielgrzymki na Ukrainę. Podpisał też dekret o jego kanonizacji. Z kolei papież Benedykt XVI w Rzymie 23 października 2005 r. ogłosił abp. Józefa Bilczewskiego świętym. Jego relikwie w 2007 r. dla oleszyckiego kościoła podarował metropolita lwowski kard. Marian Jaworski.

elubaczow.com, oleszyce.pl, wikipedia.org


3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here