W minioną sobotę (17.10) odbyła się druga część Aktywnej Podróży po Ziemi Lubaczowskiej. Tym razem rowerzyści przemierzyli trasę lubaczowską.

Uczestnicy drugiej odsłony rajdu rowerowego spotkali się w sobotni poranek na lubaczowskim Rynku, gdzie każdy w nich otrzymał ulotkę geocachingową ze wskazówkami do poszukiwań ukrytych na trasie rajdu skrzynek. W każdej z nich znajdowały się naklejki do skompletowania na ulotce. Rowerzyście podróżując po trasie lubaczowskiej odwiedzili najpierw Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a następnie udali się do Pastorówki w Podlesiu, gdzie zapoznali się z historią miejscowości związaną z kolonizacją józefińską i wspólnie odnaleźli kolejny ukryty geocachingowy skarb. Wszystko po to, aby z ukrytych na terenie dawnego domu pastora zagadek dowiedzieć się więcej o miejscu i jego historii.

Docelowym miejscem rajdu była Kresowa Osada w Baszni Dolnej. Podczas pobytu w obiekcie uczestnicy zapoznali się z nim poprzez uczestnictwo w dwóch istniejących questach na terenie obiektu: „Kresowa kultura: lepiona, rzeźbiona, kuta czy pieczona?” – dla najmłodszych uczestników; oraz „Spacer z duchem” – dla starszych. Najmłodsi uczestniczyli także w warsztatach pieczenia proziaków i pierników, a starsi zgromadzili się przy wspólnym wyrobie i pieczeniu chleba. Miejscowy kucharz, który oprócz przekazania przepisu i procedury wyrobu, opowiadał zebranym o historii i tradycji tych produktów. Podsumowaniem pobytu w Kresowej Osadzie było wspólne szukanie skrzynki geocaching oraz wspólne biesiadowanie. Każdy z uczestników rajdu otrzymał pamiątkowy dyplom i medal.

Galeria zdjęć.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here