Historyczny Rajd Rowerowy po Gminie Cieszanów

2

W niedzielę, 28 września pasjonaci historii ruszyli w poszukiwaniu śladów II wojny światowej. 30 uczestników pokonało trasę 37 km Historycznego Rajdu Rowerowego po Gminie Cieszanów.

Rajd wystartował w Cieszanowie, a jego trasa przebiegała przez miejscowości: Folwarki – Dachnów – Nowe Sioło – Chotylub – Dąbrówkę i Gorajec. Uczestnikami byli mieszkańcy gminy Cieszanów i turyści z Tomaszowa Lubelskiego, Lubaczowa i Jarosławia.

– Rajd zorganizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie był istnym wehikułem czasu, który przeniósł uczestników do roku 1939. – relacjonuje przewodnik rajdu Marcin Piotrowski z CKiS.

Na rowerzystów czekały liczne atrakcje, w tym spotkania z historykami i rekonstruktorami, którzy wcielili się w role bohaterów tamtych czasów. Tomasz Róg opowiadał o zmaganiach polskich jednostek, a Krzysztof Sałamacha mówił o uzbrojeniu jednostek niemieckich. Dla najmłodszych sporą atrakcją było spotkanie z Jednostką Strzelecką 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, która zaprezentowała pokaz swoich umiejętności. Młodzi strzelcy opowiedzieli o historii swojego patrona i jego bohaterskiej śmierci we wrześniu 1939 roku. Ważnym elementem rajdu była też opowieść o walkach pod Dachnowem, którą przedstawił historyk Paweł Płonczyński.

– To wyjątkowa lekcja historii zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci. – podkreśliła Marlena Wiciejowska dyrektor CKiS w Cieszanowie.

AH, elubaczow.com

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here