W trwają prace przy rewitalizacji obiektów pokolejowych i poprzemysłowych w Gminie Lubaczów. Jednym z głównym elementów całego projektu jest rozbudowa budynku stacji kolejowej w Baszni.

Projekt polega na rozbudowie i przebudowie budynku stacji w Baszni oraz obiektu gospodarczego wraz z budową łącznika pomiędzy nimi. Powstanie tutaj Muzeum Kolejnictwa, w którym turyści będą tu mogli poznać historię powstawania linii kolejowej oraz dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i osobach z czasu jej funkcjonowania. Kolejną atrakcją będzie odrestaurowana zabytkowa lokomotywa parowa i przedwojenne wagony. Na plac przy budynku stacji już zostały przeniesione i odnowione dwa żelazne mosty pozyskane z linii kolejowej 101 – z Nowej Grobli (pełnić będzie funkcję eksponatu) oraz z Lubaczowa (przez który będzie przejeżdżała kolejka wąskotorowa dla dzieci). Przebudowana zostanie także wieża ciśnień w Tymcach. W niej powstanie obserwatorium astronomiczne wraz z punktem widokowym. W najbliższym otoczeniu pojawią się także urządzenia zewnętrzne związane z astronomią i optyką. 

Wart prawie 15 milionów złotych projekt ma uatrakcyjnić podkarpacką część Roztocza. W ostatnich dniach inwestycji przyglądała się ekipa TVP3 Rzeszów.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here