Drzeworyty Józefa Lechowicza można obejrzeć w Radrużu

0

W niedzielę (20.09) w Zespole Cerkiewnym w Radrużu otwarta została wystawa „Józefa Lewkowicza powrót do korzeni. Drzeworyt płazowski i kamieniarstwo bruśnieńskie”. Ekspozycja dla zwiedzających dostępna będzie do 30 listopada.

Wystawa stanowi podsumowanie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanego Józefowi Lewkowiczowi, w ramach którego podjął próbę reaktywacji i kontynuacji ludowych tradycji na ziemi lubaczowskiej w zakresie drzeworytu płazowskiego i kamieniarstwa bruśnieńskiego. Ekspozycja prezentuje cztery klocki drzeworytnicze, w tym jeden dwustronny (z wizerunkami m.in. św. Mikołaja, św. Kazimierza czy św. Antoniego Padewskiego z Radecznicy), które artysta z Nowego Sioła stworzył na bazie oryginalnych płazowskich klocków, a także cztery kamienne rzeźby, powstałe m.in. na wzór figur nagrobnych z cmentarza w Nowym Siole.

W czasie wernisażu Beata Skoczeń-Marchewka, starszy kustosz w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie przybliżyła historię i specyfikę drzeworytów płazowskich, a Janusz Mazur, kustosz w Muzeum Kresów w Lubaczowie opowiedział o historii ludowego ośrodka kamieniarskiego w Bruśnie Starym.

Organizatorami wystawy są Muzeum Kresów w Lubaczowie i Stowarzyszenie Pasjonatów Ziemi Lubaczowskiej „Tegit et Protegit”.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here