Burmistrz Narola bez absolutorium i z niższym wynagrodzeniem

17

Rada Miejska w Narolu nie udzieliła absolutorium Burmistrzowi Grzegorzowi Dominikowi. Radni negatywnie ocenili jego pracę i radykalnie zmniejszyli mu wynagrodzenie.

Burmistrz Narola Grzegorz Dominik i Przewodniczący RM Krzysztof Szawara, fot. GOK Narol, arch.

W czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Narolu, która odbyła się 15 września, przedstawiono projekt uchwały, która obniża miesięczne wynagrodzenie dla Burmistrza do wysokości 4 812 zł brutto. Na tę kwotę składa się: wynagrodzenie zasadnicze – 3 400 zł, dodatek funkcyjny – 100 zł, dodatek specjalny w wysokości 20% (700 zł), dodatek za wieloletnią pracę – 18% wynagrodzenia zasadniczego (612 zł). To ogromna zmiana, bo w listopadzie 2018 roku radni wynagrodzenie miesięczne dla Burmistrza ustalili w kwocie 9 202 zł brutto (wynagrodzenie zasadnicze – 4 700, dodatek funkcyjny – 1 800 zł, dodatek specjalny w wysokości 30% – 1 950 zł, dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 16% wynagrodzenia zasadniczego – 752 zł). Radni w większości poparli jednak ten projekt [Zobacz imienny wykaz głosowania, o który zabiegaliśmy od kilku dni] i burmistrz Narola będzie jednym z najmniej zarabiających włodarzy gmin w Polsce.

Uzasadniając wprowadzone zmiany radni przypominali, że na sesji, która odbyła się początkiem lipca, Burmistrz nie otrzymał wotum zaufania (za podjęciem uchwały nie opowiedziedziało się co najmniej połowa ustawowego składu Rady Gminy plus 1 radny). Ponadto radni, podczas ostatnich dwóch sesji, kilkukrotnie negatywnie ocenili jego pracę, m.in. na podstawie przedstawionego raportu o stanie gminy za rok 2019. Swoje stanowisko uzasadniają także tym, że Burmistrz nie współpracuje należycie z Radą, nie udziela wyczerpujących informacji o swojej działalności, podejmuje decyzje bez zgody Rady, ogłasza przetargi bez zabezpieczenia środków w budżecie, prowadzi złą politykę kadrową w urzędzie i podległych mu instytucjach oraz wywiera naciski. Przeciwnicy obniżki wynagrodzenia, argumentowali z kolei, że takie działanie wystawi na śmieszność całą gminę. Dyskusje i liczne wymiany zdań podczas ostatnich dwóch sesji pełne były zresztą emocji (można je obejrzeć na kanale YouTube), a zarazem próśb o ich wyciszenie i szukanie porozumienia. O tym jak rozwinie się sytuacja będzie można zapewne przekonać się podczas kolejnych sesji Rady Miejskiej w Narolu.

Co ważne, nieudzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok może skutkować przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania Burmistrza. Rada gminy może bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu imiennym podjąć uchwałę o jego przeprowadzeniu.

Przypomnijmy, że Grzegorz Dominik został wybrany Burmistrzem Narola podczas ostatnich wyborów samorządowych z listy Prawa i Sprawiedliwości. Przy urnach pokonał wieloletniego włodarza gminy Stanisława Wosia.

AH, hp, elubaczow.com


17 komentarze

 1. Wstyd dla takiej rady gminy Wstyd!!!Co to za radni !! Teraz trzeba wszystkim pesie poucinac!!! Zyli z machlojek teraz nie moga a to im burmistrz nie pasuje !!! Zdalo nu sie juz wymienic te rade bo niektorzy juz za bardzo korzenie zapuscili.!! I uwazaja sie za wazniejszych od burmistrza..Burmistrzu nie daj sie !
  Takiego burmistrza tutaj trzeba bylo!

 2. Zawsze znajdzie sie jakas szuja!!!
  Burmistrz powinnien pozbyc sie takiej rady bo to nie zadna rada ktora rzuca klody pod nogi !
  Nie ma juz kretactwa i motactwa to im nie pasuje !
  Burmistrz to odpowiedni czlowiek na tym stanowisku !
  Bardzo duzo zrobil do tej pory mimo utrudnien…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here