W sobotę 5 września w całej Polsce odbyła się 9 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. „Balladynę” Juliusza Słowackiego w wyjątkowo barwny sposób wysłuchać można było także w Cieszanowie.

„Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu łączące elementy realizmu i fantastyki. Utwór powstał na emigracji po klęsce powstania listopadowego. Jest to opowieść o dwóch siostrach Balladynie i Alinie, które są głównym źródłem analizy postępowania bohaterów. Całość utworu zachowana jest w magicznej scenerii jeziora Gopło oraz tajemniczych postaci Goplany oraz jej pomocników Skierki i Chochlika, którzy mają wpływ na wydarzenia zawarte w tekście. Balladyna i Alina konkurują bowiem o względy króla Kirkora. Bezwzględność i determinacja w osiągnięciu celu doprowadza Balladynę do szeregu zbrodni. Ostatecznie jednak spotyka ją kara i ginie rażona piorunem. Sprawiedliwość zwycięża.

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie od samego początku bierze udział w akcji Narodowe Czytanie, która organizowana jest od 2012 roku. Fragmenty „Balladyny” czytane były w miejscowym Centrum Koncertowo-Wystawienniczym, a współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. W role lektorów wcielili się dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, dyrektor Centrum Kultury i Sportu, przewodniczący rady gminy wraz z radnymi, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Cieszanów.

Serdeczne podziękowania należą się tym, którzy zechcieli przyjść do cerkwi i osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dziękujemy również osobom, które oglądały nas online, ponieważ całość emitowana była na żywo na Facebooku – podsumowują organizatorzy.

Galeria zdjęć, fot. Witold Buczko.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here