Za nami Dożynki Powiatowe w Starym Dzikowie

2

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy z powiatu lubaczowskiego wraz z samorządowcami i zaproszonymi gośćmi dziękowali za zebrane plony podczas Dożynek Powiatowych. Gospodarzem tegorocznego święta była gmina Stary Dzików.

Świętowanie rozpoczęła plenerowa msza święta na stadionie sportowym w Starym Dzikowie, której przewodniczył ks. Robert Mokrzyński, proboszcz miejscowej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Wcześniej, dożynkowy korowód z pocztami sztandarowymi, wieńcami, gospodarzami święta, zaproszonymi gośćmi, samorządowcami, radnymi, rolnikami i mieszkańcami powiatu, uroczyście przeszedł spod miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury na pobliski stadion.

Wśród dożynkowych gości byli m.in. Poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, Poseł na Sejm RP  Teresa Pamuła, Senator RP Mieczysław Golba, Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie Marta Tabaczek w radnymi powiatowymi, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Burmistrz Miasta i Gminy Narol Grzegorz Dominik, Wójt Gminy Stary Dzików Tomasz Jabłoński wraz z miejscowymi radnymi, sołtysami i mieszkańcami, przedstawiciele służb mundurowych, a także rolnicy i gospodynie z całego powiatu.

Po mszy rozpoczęła się część oficjalna, w której rolnikom za całoroczny trud, dzięki któremu nie zabraknie nam chleba, dziękowali gospodarze i goście.

– Obecny rok przyniósł wiele trudności – część upraw nie przetrwała wiosennych przymrozków, a nawałnice – deszcz i grad, spowodowały straty w gospodarstwach. Plony są niższe, niż w poprzednich latach. Jednak te przepiękne wieńce, które dziś możemy podziwiać są symbolem, że ziarna na chleb nam nie zabraknie –  mówił Tomasz Jabłoński, Wójt Gminy Stary Dzików.

Głos zabrał także Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

Dziś mamy wielkie święto, które przypadło w tym roku  gminie Stary Dzików, gminie będącej wizytówką rolnictwa w powiecie, słynącej z pracowitych, kreatywnych rolników i innowacyjnego rolnictwa, różnorodności upraw i hodowli –  wyliczał. 

W swoim wystąpieniu wspomniał również o ASF, który szczególnie dotknął hodowców w gminie Stary Dzików. Przedstawił także plany inwestycyjne, m.in. przebudowę drogi z Lebiedzi do centrum Dzikowa oraz drogi w kierunku Sieniawy czy budowę drogi z Cewkowa do Pawłowej – inicjatywę starosty przeworskiego. Z  mównicy podziękował obecnym na uroczystości parlamentarzystom, którzy stale są blisko spraw mieszkańców powiatu lubaczowskiego i pomagają w rozwiązywaniu wielu problemów.

Wśród zadań, dla których udało się uzyskać wsparcie wymieniano m.in.: przebudowę mostu na rzece Szkło w miejscowości Budzyń, przejęcie Zespołu Szkół w Oleszycach przez Ministerstwo Rolnictwa, czy pozyskanie z Ministerstwa Sprawiedliwości funduszy na sprzęt dla lubaczowskiego szpitala.

Dziękujemy dziś Bogu za plony, ale modlimy się również za rolników, naszych żywicieli, którzy karmią wszystkich, także nas mieszczuchów. Dziękujemy za polski chleb, który w naszej chrześcijańskiej, katolickiej kulturze, ale również w kulturze polskiej, pełni szczególną rolę, to nasz podstawowy pokarm i świętość, o której przez wieki pisali nasi wieszcze – przypomniała z kolei minister Anna Schmidt-Rodziewicz.

Podczas świętowania nie zabrakło tradycyjnego obrzędu przekazania na ręce gospodarzy dożynek przez starostów dożynkowych (gminnych i powiatowych) chleba z tegorocznych zbiorów. Dary przekazały także delegacje m.in. leśników, pszczelarzy i KGW. Wręczono również odznaki “Zasłużony dla rolnictwa” – w tym roku otrzymało je 7 rolników z powiatu lubaczowskiego.

Po części oficjalnej na scenie rozpoczęły się występy lokalnych kapel i zespołów, a do pracy przystąpiła komisja, oceniająca dożynkowe wieńce: Barbara Łuczkowska z Muzeum Kresów w Lubaczowie, Jerzy Plucha – artysta, malarz i Justyna Ziętek, artystka. W tym roku do konkursu stanęło 14 wieńców, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich lub sołectwa z gmin: Lubaczów, Narol, Cieszanów, Stary Dzików i Wielkie Oczy.

I miejsce jurorzy przyznali wieńcowi KGW Stary Dzików. Kolejne lokaty zajęły prace z sołectwa Nowe Sioło (gmina Cieszanów) oraz KGW Majdan Lipowiecki (gmina Wielkie Oczy).

Galeria zdjęć, fot. powiatlubaczowski.pl

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here