Zapominalstwo, roztargnienie czy trudniejsza sytuacja finansowa? W efekcie zalegasz z płatnością składki OC. Czy brak uregulowania kolejnej raty za OC oznacza brak ochrony ubezpieczeniowej? Jakie są kary za nieopłacenie składki OC w terminie? 

Zależność pomiędzy opłaceniem składki a obowiązywaniem ochrony ubezpieczeniowej jest ściśle uzależniona od samego rodzaju polisy. Wiedząc, jakie kary za brak OC grożą właścicielowi pojazdu, możemy się spodziewać, że podobne konsekwencje poniesie on w momencie zalegania z płatnością składki ubezpieczeniowej. A jak jest w rzeczywistości? 

Kiedy zaczyna się odpowiedzialność towarzystwa?

W przypadku ubezpieczenia OC, ochrona ubezpieczeniowa zaczyna obowiązywać w momencie podpisania umowy i opłacenia składki. Bardzo często panuje mylne przekonanie, że samo zawarcie umowy ubezpieczenia jest jednoznaczne z rozpoczęciem odpowiedzialności towarzystwa. W rzeczywistości ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się pod warunkiem opłacenia składki lub – w przypadku ubezpieczenia OC na raty – jej pierwszej części. 

Kiedy kończy się ochrona ubezpieczeniowa? 

Jak możemy przeczytać na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/, standardowa umowa ubezpieczenia OC gwarantuje ochronę ubezpieczeniową dokładnie przez 12 miesięcy. Co do zasady, ochrona towarzystwa kończy się ostatniego dnia obowiązywania umowy. W niektórych sytuacjach, może jednak zostać ona przedłużona. Z automatycznym odnowieniem polisy komunikacyjnej będziemy mieli do czynienia między innymi w sytuacji, kiedy pojazd pozostaje u tego samego właściciela. Wówczas, jeśli dzień przed końcem umowy, nie wypowiemy OC, towarzystwo przedłuży ochronę z automatu o kolejny rok. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której wybraliśmy opcję OC na raty i zalegamy z płatnością jednej z nich – wówczas polisa nie ulegnie przedłużeniu.

Czy brak płatności składki OC oznacza koniec ochrony? 

Mogłoby się wydawać, że brak płatności raty OC jest jednoznaczny z brakiem ochrony ubezpieczeniowej. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. Umowa OC, która podpisana została na okres 12 miesięcy, gwarantuje nam ochronę ubezpieczeniową przez cały ten czas. Nawet w sytuacji, kiedy zalegamy z płatnością składki, ubezpieczyciel nie ma prawa wypowiedzieć nam umowy. Prawnie jest on zobowiązany do świadczenia ochrony przez cały czas jej trwania. A jakie konsekwencje grożą właścicielowi pojazdu w związku z opóźnieniem w płatności? 

Jakie kary grożą za brak OC?

Nieuregulowanie płatności w ubezpieczeniu OC jest jednoznaczne z zakończeniem ochrony wraz z końcem trwania polisy. Oznacza to, że dokładnie od tej chwili nasz pojazd pozostaje bez ważnego ubezpieczenia OC. W tym momencie trafia on na celownik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który to notuje coraz większe sukcesy w namierzaniu pojazdów bez ubezpieczenia. Kiedy już brak ubezpieczenia zostanie namierzony, właściciel auta zostanie srogo ukarany za niesubordynację.

Już jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia wiąże się z karami finansowymi. Jeśli właściciel pojazdu osobowego spóźni się z zawarciem polisy do 3 dni – zapłaci on 1040 złotych. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu wyniesie od 3 do 14 dni – kara za brak OC wyniesie już 2600 złotych. Najwięcej zapłacą oczywiście ci, którzy nie zadbają o polisę OC i pozostawią samochód bez ochrony powyżej 14 dni – wówczas z ich portfela upłynni się aż 5200 złotych.

Czy brak płatności składki AC skutkuje brakiem ochrony?

Kwestia obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej względem nieuregulowania płatności składki wygląda nieco inaczej w przypadku ubezpieczenia AC. W świetle przepisów, brak płatności składki nie skutkuje automatycznym wygaśnięciem ochrony, bowiem ta uzależniona jest od zapisów zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń.

Co do zasady, w przypadku zaległości z zapłatą składki AC ubezpieczyciel musi wezwać klienta do uregulowania należności w przeciągu 7 dni. Jeśli wezwanie nie przyniesie skutku, wówczas ochrona ubezpieczeniowa wygasa.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here