W sobotę 15 sierpnia minęło 100 lat od Bitwy Warszawskiej, która zmieniła los Europy i stała się jedna z najważniejszych bitew w historii świata. Wydarzenie to, nazwane „Cudem nad Wisłą”, upamiętniono także w powiecie lubaczowskim.

W tym dniu przypada również Święto Wojska Polskiego, dlatego w sobotnie przedpołudnie Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Starosta Powiatu Lubaczowskiego Zenon Swatek, Zastępca Burmistrza Miasta Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki, delegacje Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Jednostki Strzeleckiej JS 2033, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Związku Kombatantów RP i BWP uczcili pamięć obrońców Ojczyzny.

Uczestnicy obchodów Jubileuszu, udali się w miejsca spoczynku żołnierzy. Znicze i wiązanki znalazły się również przy lubaczowskich pomnikach – symbolach pamięci o tych, którzy grobów nie mają.

O godzinie 11:00 w lubaczowskiej Konkatedrze odprawiona została uroczysta msza Św. W intencji Ojczyzny, której przewodniczył bp. Marian Buczek. W homilii zauważył, że Cud nad Wisłą nie miałby miejsca gdyby Polacy nie potrafili się zjednoczyć pomimo podziałów politycznych i waśni sąsiedzkich.

Po mszy uczestnicy przeszli przed tablicę, którą w 1930 roku społeczeństwo Lubaczowa ufundowało na pamiątkę 10 rocznicy Bitwy Warszawskiej.  Tutaj z krótkim referatem wystąpił Dariusz Sałek – kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. powiatlubaczowski.pl

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here