W sobotę 15 sierpnia w gminie Cieszanów odbyły się obchody dwóch ważnych nie tylko dla lokalnej społeczności wydarzeń: stulecia powstania osady Czereśnie oraz 106. rocznicy śmierci Hptm. Oskara Rosmana.

Stowarzyszenie Czereśnian oraz mieszkańcy miejscowości od lat spotykają się w rodzinnym gronie. Ostatni ich zjazd miał miejsce w 2007 roku i uczestniczyło w nim około 400 osób. W tym roku ze względów bezpieczeństwa uroczystość miała charakter kameralny. W ramach obchodów powstała tablica pamiątkowa, wystawa oraz została wydana broszura „Początki osady Czereśnie”, której autorem jest historyk Tomasz Róg, a wydawcą Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście z Austrii: dr Gerhard Artl – Dyrektor Państwowego i Wojskowego Archiwum Austrii w Wiedniu, znany historyk lotnictwa Austro- Węgier oraz Gerald Penz – historyk austriacki zajmujący się lotnictwem austro-węgierskim z okresu Wielkiej Wojny, członek redakcji Oesterreichischer Flugzeug Historiker.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej polowej odprawionej przez Biskupa Mariana Buczka pochodzącego z Czereśni. Następnie została poświęcona tablica upamiętniająca 100-lecie powstania Czereśni. Zebrani goście udali się także w miejsce symbolicznej mogiły Hptm. Rosmana w celu złożenia kwiatów. Odbyły się tam wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości. Głos zabrali: prof. Andrzej Olejko, dr Gerhard Artl, Gerald Penz, Burmistrz Zdzisław Zadworny, historyk Tomasz Róg, radny Wiesław Kossak oraz Edward Dziaduła – inicjator spotkań mieszkańców Czereśni. Na zakończenie odbyło się spotkanie wspominkowe.

Od 1914 roku przez okres dwóch wojen światowych, na polu w dawnym Nowym Folwarku (obecnie Czereśnie) mieściło się lotnisko polowe. Do dziś zachował się tu także kamień nagrobny oraz krzyż upamiętniający symboliczną mogiłę lotnika austriackiego pochodzenia Hptm. Oskara Rosmana. Krzyż jest pozostałością ziemnego kurhanu, który tam pierwotnie usypano, a następnie zlikwidowano około 1941 roku. Dzięki staraniom wielu osób, w tym profesora Andrzeja Olejko, udało się dotrzeć do materiałów archiwalnych i dzięki temu powstała książka „Ostatni lot Hauptmanna Rosmana, czyli historia małego lotniska Wielkiej Wojny” wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie.

Istnieje możliwość nabycia książki „Ostatni lot Hauptmanna Rosmana” w cenie 20 zł oraz broszury „Początki osady Czereśnie”- cena 10 zł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie – czytamy w komunikacie MBP w Cieszanowie.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów, Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Stowarzyszenie Czereśnian.

Galeria zdjęć, fot. Witold Buczko.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here