Ku pamięci wymordowanych mieszkańców Podlesia i Baszni Górnej

0

W niedzielę (09.08) w Podlesiu w gminie Lubaczów odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar mordu na mieszkańcach wsi Podlesie i Basznia Górna przez nacjonalistów ukraińskich. Uroczystości zorganizowano w 76. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Przed mszą św. przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przytoczyła historię pamiętnych, tragicznych wydarzeń z 1944 roku, które szczególnie wpisały się w lokalną historię oraz odczytała nazwiska ofiar. Następnie rozpoczęła się eucharystia w intencji pomordowanych, której przewodniczył ks. dr Leszek Bruśniak proboszcz parafii w Baszni Dolnej.

W dalszej części obchodów nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową 31 ofiar- mieszkańców Podlesie i Baszni Górnej. Wiązanki złożyli: przedstawiciele rodzin pomordowanych, delegacja sołectwa Podlesie, delegacja sołectwa Basznia Górna, przedstawiciele Hufca ZHP w Lubaczowie oraz Samorządu Gminy Lubaczów.

Uroczystość upamiętniająca zakończyła się na miejscowym cmentarzu wspólną modlitwą i zapaleniem zniczy na zbiorowej mogile rodzin Kosiorów i Stafów.

elubaczow.com, gminalubaczow.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here