Jak stylowo urządzić salon?

1

Salon jest wizytówką naszego domu – nie tylko sami spędzamy w nim większość naszego czasu, ale również właśnie tam przyjmujemy gości. Zadbanie o stylową aranżację jest więc niezwykle istotną kwestią. Wszystkie elementy muszą zgrać się w jeden spójny projekt – kolory, materiały, wykończenie, a nawet dekoracje. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uzyskaniem chaotycznego wystroju, który sprawia wrażenie przypadkowego i niezaplanowanego. Jak jednak urządzić swój salon w sposób, który zachwyci gości?

Zadbaj o odpowiednią podstawę

Zanim jeszcze zaczniemy myśleć nad umeblowaniem i dekorowaniem salonu, warto spojrzeć na samo pomieszczenie i zastanowić się nad kwestią oświetlenia, kolorystyki i zadania, jakie ma pełnić. Niezależnie od dodatków, jakie wybierzemy później, bez odpowiedniej podstawy nasz projekt nigdy nie będzie w stanie osiągnąć swojego pełnego potencjału. Jeśli chodzi o kolor ścian – w dalszym ciągu świetnie sprawdza się klasyka, czyli głównie kolory jasne. Nad ciemniejszymi odcieniami możemy zastanowić się w bardzo dobrze oświetlonych pomieszczeniach, w przeciwnym razie możemy uzyskać przestrzeń, która jest zacieniona i sprawia nieprzyjemne wrażenie. Dodatkowym plusem jest fakt, że stawiając na bardziej neutralne barwy na ścianach, zostawiamy sobie większe pole manewru w kwestii doboru dekoracji. Również sama podłoga może stać się częścią wystroju – piękne drewniane deski czy panele z ciekawym wzorem mogą stanowić element dekoracyjny, nie tylko praktyczny.

Materiały decydują o jakości

Jeśli zależy nam na trwałych rozwiązaniach, nie możemy pominąć kwestii jakości wybranych materiałów. Może wydawać nam się, że ręcznie wykonane meble nie odbiegają aż tak pod względem wizualnym od tańszych zamienników, jednak w rzeczywistości różnica między nimi jest ogromna. Tanie meble o wiele łatwiej ulegają uszkodzeniom, ich powierzchnia nie jest na tyle twarda, by sprostać codziennemu użytkowaniu, a farby na tyle trwałe, by zachować swoją barwę. Takich problemów możemy uniknąć, wybierając lite drewno i profesjonalny projekt dostosowany do naszych potrzeb – na takie rozwiązania możemy liczyć, współpracując z doświadczonymi producentami jak Nizio Home. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o obicia mebli czy dywany – wybierając jakościowe materiały, mamy pewność ich długotrwałości i odporności nie tylko na uszkodzenia, ale również na plamy.

Dekoracja nie musi być tylko dodatkiem

Często popełnianym błędem jest zakładanie, że dekoracjami możemy przykryć wszystkie niedociągnięcia. Jeśli jednak podstawa projektu nie będzie wyglądała atrakcyjnie, nawet najpiękniejsze dekoracje nie ukryją tego faktu. Co więcej, należy też uważać na ilość elementów dodawanych do projektu. Więcej wcale nie znaczy lepiej – z powodu dużej liczby małych dodatków pomieszczenie nabierze chaotycznego wyglądu, ale sprawi to też, że utrzymanie porządku stanie się zadaniem zdecydowanie trudniejszym. Warto więc decydować się na przedmioty, które łączą w sobie funkcję dekoracyjną z praktycznym zastosowaniem.

Pierwszym krokiem do stylowego wystroju salonu jest stworzenie planu jeszcze przed przystąpieniem do pracy, w ten sposób łatwo unikniemy podstawowych błędów i uzyskamy zamierzony efekt.

1 komentarz

  1. Mojemu salonowi stylu dodaje piękna sofa i fotele Voss zamawiane w salonie gala collezione, które mają drewniane nóżki i urocze pikowania. Wybrałam sobie świetne turkusowe obicie, które dobrze komponuje się z kolorem ścian i drewnianą podłogą

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here